لینک های دسترسی

Breaking News

روحانی: اگر امریکا پیمان هسته یی را نقض کند، پشیمان خواهد شد


حسن روحانی، رئیس جمهور ایران

رئیس جمهور ایران می گوید که پس از توافق پیمان[هسته یی]، "روی آن چانه زنی نمی کنند."

حسن روحانی گفت "اگر پیمانی بستیم، تا پای جان روی آن پیمان می ایستیم. اگر بخواهیم ]پیمانی را[ نقض کنیم، از اول امضا نمی کنیم. اگر بخواهیم متعهد نباشیم، قبل از امضا چانه زنی می کنیم."

رئیس جمهور ایران، روز شنبه در یک نشست در دهلی جدید، تاکید کرد که بعد از امضای یک پیمان، روی آن جای چانه زنی "مضحک و خنده آور است."

دونالدترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده از ابتدا کارزار انتخاباتی توافق هسته یی را یک موافقتامۀ بد خوانده و خواهان تغیرات در آن می باشد.

رئیس جمهور ترمپ در اوایل سال روان، پابندی ایران را به توافقنامۀ هسته یی تایید نکرد و در سخنرانی سالانه اش از کانگرس ایالات متحده خواست به نقص‌های اساسی در آن تواقق بپردازد.

مک ماستر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ترمپ نیز روز شنبه در کنفرانس امنیتی در شهر مونیخ آلمان تاکید کرد که زمان "رفع نقایص توافق هسته یی ایران و مقابله با اقدامات مخرب آن کشور در منطقه به شمول انکشاف برنامۀ میزایل بالستیک تهران، فرا رسیده است."

اما رئیس جمهور ایران روز شنبه تاکید کرد که اگر ایالات متحده از این پیمان خارج شود، پشیمان خواهد شد.

حسن روحانی گفت "اگر امریکا این پیمان را زیر پا گذاشته و نقض کند، خواهید دید که ایالات متحده پشیمان خواهد شد. تردید نکنید."

این در حالیست که تریسا می، صدراعظم بریتانیا، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه با صدور بیانیه ی مشترک، اعلام کرده‌ اند که به توافق هسته‌ای با ایران پابند خواهند بود، اما در عین حال، از تهران خواسته اند در مذاکرات سازنده برای توقف اقدامات بی‌ثبات کننده اش در منطقه شرکت کند.

روحانی غرض یک دیدار سه روزه به هند رفته و تلاش می ورزد روابط دوجانبه و همکاری در عرصۀ انکشاف اقتصادی را با دهلی جدید گسترش دهد.

XS
SM
MD
LG