لینک های دسترسی

Breaking News

حمله راکتی ایران بر مناطق سرحدی افغانستان


حمله راکتی ایران بر مناطق سرحدی افغانستان

مقامات وزارت های دفاع و داخله افغانستان شلیک هاوان را از جانب ایران به خاک افغانستان تایید میکنند و میگویند این حملات بالای روابط ایران و افغانستان تاثیرات منفی به جا میگذارد.

اما مقامات این وزارت ها میگویند تا اکنون انگیزه و تلفات ناشی از این حملات روشن نشده است.

ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، به روز پنج شنبه در صحبت با رادیو آشنا، صدای امریکا در این مورد گفت "هرچند ما به ولایت نیمروز جز و تام نداریم که دقیق گزارشات خود وزارت دفاع را داشته باشیم، اما طوری که منابع امنیتی گفته اند، شلیک سلاح سنگین در آنجا صورت گرفته، افغانستان و ایران دو کشور همسایه هستند که مناسبات خوب دارند، این چنین حرکت ها به نفع مناسبات دو کشور نیست، این قضیه از طریق شورای امنیت زیر بحث گرفته میشود و بعداً فیصله میشود تا یک پاسخ مناسب ارایه شود، در روابط دو کشور که روابط دوستانه و برادرانه دارند چنین تحرکاتی میتواند تاثیراتی منفی داشته باشد."

به اساس گزارش ها، به نقل از منابع محلی در ولایت نیمروز، از روز چهار شنبه هفت الی هشت هاوان از جانب ایران به مناطقی از ولایت نمیروز پرتاب شده است.

گفته می شود این راکت ها پس از منازعه بر سر ملکیت زمین در منطقه گنگ ولایت نیمروز شلیک شده است.

وزارت داخله افغانستان اصابت شش فیر هاوان را تایید میکند و میگوید دو فیر از این هاوان ها در نزدیکی گمرک و دو فیر دیگر در قریه مهاجرین اصابت کرده است.

اما مسؤولین در این وزارت میگویند به زمان بیشتری نیاز است تا تایید کنند که انگیزه این حملات چه بوده و یا این فیرها تلفاتی را هم در قبال دارد یا خیر.

به اساس گزارش ها درگیری مسلحانه نیز میان نیروهای سرحدی افغانستان و ایران پس از شلیک این هاوان ها صورت گرفته و یک غیر نظامی نیز در این رویدادها، زخمی شده است.

شلیک هاوان از سوی ایران در حالی به خاک افغانستان صورت گرفته است که مناطق مرزی افغانستان با پاکستان نیز در ماه ها و روز های اخیر شاهد صدها فیر راکت و توپخانه از جانب پاکستان بوده است.

با وجود اعتراضات گسترده مردم افغانستان و تقاضای مکرر حکومت این کشور، این راکت پراگنی ها همچنان ادامه یافته و باعث تلفات و خسارات زیادی شده است.

در حالی که مقامات امنیتی افغان این حملات را به شدت محکوم میکنند، میگویند تحقیقات کمیسیون سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و ایساف در این مورد ادامه دارد.

ظاهر عظیمی در این مورد افزود "نیروهای امنیتی آماده گی خود را نشان دادند تا در صورتیکه لازم باشد، پاسخ مناسبی ارایه کنند، موضوع در شورای امنیت زیر بحث است که از مجرای دیپلوماتیک، از طریق کمیته سه جانبه، وزارت دفاع و ایساف و پاکستان زیر غور است تا بتوانیم این مسأله را از راه های دیپلوماتیک حل کنیم."

شلیک راکیت و هاوان از جانب پاکستان و ایران به مناطق مرزی افغانستان و قتل برهان الدین ربانی که به گفته مسؤولین امنیتی در پاکستان طرح ریزی شده است، مردم افغانستان را بشدت نگران کرده است.

مردم افغانستان به صورت مکرر در چنین مواردی، خواستار عکس العمل متقابل نیروهای افغان شده و به مظاهرات و راه پیمایی هایی نیز دست زده اند.

در ارتباط به قتل برهان الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان به روز پنچ شنبه صدها محصل افغان از پوهنتون های مختلف، در شهر کابل دست به تظاهرات زده و خواهان محاکمه بین المللی عاملین و طرحان قتل وی شدند.

به باور افغان ها سیاست های خصمانه برخی کشورهای همسایه در قبال افغانستان و ادامه مداخلات این کشور در امور داخلی افغانستان، منجر به ادامه نا امنی ها و بی ثباتی ها در این کشور شده است.

XS
SM
MD
LG