لینک های دسترسی

Breaking News

ایران: به طالبان اسلحه نمی‎‌دهیم، اتهامات 'بی‌اساس' اند


وزارت خارجۀ ایران اتهامات ایالات متحده را مبنی بر اینکه تهران به گروه طالبان اسلحه فراهم می‌کند، "اتهامات بی‌اساس" خوانده و آن را رد کرده است.

مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده چند روز پیش در مصاحبه با رادیو آزادی در مورد تسلیح طالبان از سوی ایران گفت: " واضح ساخته‌ایم. تاریخ را می‌دانیم. می‌دانیم که روسیه در گذشته طالبان را تسلیح کرده‌اند. درست؟ می‌دانیم که امروز ایران آنان (طالبان) را تسلیح می‌کنند. پس از واقعیت‌ها را می‌دانیم. توقعات خود را به هریک آنان روشن ساخته‌ایم."

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران روز دوشنبه ۱۷ اگست (۲۷ اسد) در واکنش به اظهارات آقای پمپیو گفت: "آنچه در افغانستان می‌گذرد نتیجه جنگ افروزی و مداخلات امریکا است و اتهامات وارده از سوی وزیر خارجه ایالات متحده نوعی فرافکنی برای انحراف افکار عمومی است."

همزمان با این، شبکۀ خبری سی ان ان به استناد اسناد داشتۀ خود گزارش داده است که ایران به خاطر کشتن نیروهای امریکایی و ایتلاف در افغانستان، به طالببان پاداش داده است.

در گزارش سی ان ان آمده است که رابطۀ طالبان و ایران، یکی از دلایل حمله بر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بود که در اوایل جنوری سال روان در حملۀ هوایی نظامیان امریکایی در نزدیکی میدان هوایی شهر بغداد عراق کشته شد.

درگذشته، شماری از مقام‌های حکومت افغانستان نیز گفته بودند که ایران به طالبان به ویژه در ولایت‌های غربی افغانستان، اسلحه و تجهیزات نظامی را فراهم می‌کند.

با افزایش تلاش‌ها برای تقویت روند صلح افغانستان، ایران نیز تماس‌های خود را با طالبان افزایش بخشیده است.

محمد ابراهیم طاهریان، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ ایران در امور افغانستان به تاریخ ۲۹ جون سال روان به قطر سفر کرد و با ملا برادر، معاون گروه طالبان و رییس دفتر سیاسی آن گروه در قطر و مطلق بن ماجد القحطانی، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ قطر در امور مبارزه با تروریزم و حل منازعات دیدار کرد.

پیشتر از آن یک هیات طالبان به تهران سفر کرده و با جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران دیدار کرده بودند.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG