لینک های دسترسی

Breaking News

ایران بازداشت معترضان، خبرنگاران و فعالان را افزایش داده است 


فعالان در ایران می‌گویند که حکومت این کشور در پی سرکوبی تظاهرات، بازداشت معترضان، خبرنگاران و فعالان را افزایش داده است.

کمیتۀ حفاظت از خبرنگاران گفته است که از آغاز تظاهرات در پی مرگ مهسا امینی در ایران، ۱۸ خبرنگار به زندان افگنده شده اند. گزارش‌ها می‌رساند که شماری از فعالان و وکیلان نیز از سوی مقام‌های ایرانی بازداشت شده اند.

کمیتهٔ حفاظت از خبرنگاران همچنان گفته است که در میان این ۱۸ خبرنگار، یلدا معیری، خبرنگار عکاس نیز شامل است. او برای عکاسی از تظاهرات سال ۲۰۱۹ در ایران، جایزهٔ بین المللی دریافت کرده بود.

مقامات ایرانی همچنان نیلوفر حامدی، خبرنگار ایرانی را بازداشت کرده اند؛ خبرنگاری که قضیهٔ مهسا امینی را با دیدار از او در شفاخانه، فاش کرد.

در کنار این، حکومت ایران پنج تن از اعضای برجستهٔ اقلیت بهایی را نیز بازداشت کرده اند.

خبرنگاران بدون مرز با نشر اعلامیه‌ای گفته است که با هدف قرار دادن خبرنگاران در جریان خشونت‌ها، مقام‌های ایرانی می‌خواهند به سایر خبرنگاران پیام واضحی بفرستند که باید هیچ گونه پوششی از تظاهرات جاری در آن کشور صورت نگیرد.

این در حالی است که بر اساس معلومات رسانهٔ دولتی ایران، مقام‌های در شمال این کشور در جریان تظاهرات که اکنون وارد دهمین روز شده است، حد اقل ۴۵۰ نفر را بازداشت کرده اند.

از آغاز تظاهرات در این کشور به اینسو، بیش از ۱۲۰۰ اعتراض کننده، فعالاناصلاح طلب و خبرنگاران بازداشت شده اند.

مهسا امینی ۲۲ ساله ساکن شهر سقز به تاریخ ۱۳ سپتمبر توسط "پولیس گشت ارشاد" ایران به خاطر رعایت نکردن حجاب بازداشت و ساعاتی پس با امبولانس در وضعیت صحی وخیم به شفاخانه منتقل و سپس به تاریخ ۱۷ سپتمبر جان داد.

XS
SM
MD
LG