لینک های دسترسی

Breaking News

ظریف: واشنگتن در مذاکره با طالبان به نقش کابل بی اعتنا بوده


محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران،با انتقاد از روند مذاکرات ایالات متحده با گروۀ طالبان گفته است که واشنگتن در این مذاکرات نقش جنگجویان را افزایش و به حکومت افغانستان بی اعتنایی کرده است.

جواد ظریف این سخنان را به روز چهارشنبه (٢۴ اپریل) در انستیتوت تحقیقاتی 'ایشیا سوسایتی' در نیویارک ابراز داشت.

وزیرخارجۀ ایران گفت "یک تلاش برای حذف همۀ جوانب و صرف گفتگو با طالبان، قسمیکه شما در اعلامیۀ آن گروه میبینید، حکومت، منطقه و تمام جناح ها را در حاشیه قرار داده و هیچ دست آوردی هم نداشته است".

جواد ظریف اضافه کرد که"من نخستین شخصی بودم که گفتم در هرگونه اقدامی برای صلح أفغانستان، طالبان را نمیتوانیم نادیده بگیریم و در حاشیه قرار بدهیم. اما شما نمیتوانید در بارۀ آیندۀ أفغانستان با طالبان مذاکره کنید. طالبان تنها از یک بخشی از جامعۀ أفغانستان نمایندگی میکنند، نه از تمام آن کشور".

آقای ظریف افزود که تهران نیز درب مذاکره را با گروه طالبان گشوده است، اما در آن حکومت افغانستان را در حاشیه قرار نمیدهد.

وزیرخارجۀ ایران گفت "با طالبان صحبت می کنیم و با آنان رابطۀ رسمی داریم ولی به معنی آن نیست که با مردم و حکومت أفغانستان صحبت نکنیم. ما در ملاقات های که حکومت أفغانستان نباشد، شرکت نمیکنیم".

وزیرخارجۀ ایران پس از صحبت در مورد مذاکرات با طالبان در مورد تهدید بزرگ گروه داعش در منطقه نیز هشدار داده ادعا کرد که اکنون داعش از عراق و سوریه به أفغانستان انتقال یافته است.

اظهارات وزیرخارجۀ ایران برای شمولیت حکومت أفغانستان در مذاکرات در حالی ابراز شد که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ امریکا در أمور صلح أفغانستان نیز گفته است که تا حالا گام‌های "جدی" برای آغاز مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان برداشته نشده است.

ظریف: واشنگتن در مذاکره با طالبان به نقش کابل بی اعتنا بوده
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

XS
SM
MD
LG