لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی چین و روسیه از بابت تغییر پالیسی امریکا در قبال ایران


حکومت چین توافقنامۀ هسته یی ایران را یک سند همه جانبۀ بین المللی خوانده و می گوید که امیدوارست این توافقنامه پایدار بماند. در عین حال مسکو نیز هشدار داده که خروج ایالات متحده از این توافقنامه، عواقب منفی در پی خواهد داشت.

قرار است به زودی، رئیس جمهور ترمپ استراتیژی جدید اش را در قبال ایران به شمول تصمیم در مورد پابندی و یا خروج از توافقنامۀ هسته یی تهران را در جریان همین هفته اعلام کند. متحدین منطقه یی تهران میگویند که عدم موجودیت این توافقنامه ممکن ثبات در منطقه را متزلزل سازد.

حکومت چین که نقش توافقنامۀ هسته یی ایران را منع تکثیر سلاح هسته یی با اهمیت توصیف کرده، گفته است امید دارد که این سند پایدار بماند.

هو چو نینگ، سخنگوی وزارت خارجۀ چین، امروز در تبصره هایش، توافقنامۀ هسته یی ایران را "یک نشانه از مشارکت چند جانبه" توصیف کرده و گفت که "این توافقنامه یک نقش مثبت و مهم را در منع تکثیر سلاح هسته یی و حفظ صلح و ثبات در شرق میانه ایفا کرده است. ما امیدواریم که این توافقنامۀ همه جانبه بخاطر تطبیق صادقانۀ آن ادامه داشته باشد."

حکومت چین این اظهارات را در حالی بیان داشته که رئیس جمهور دونالد ترمپ ماۀ گذشته در حاشیۀ نشست سالانۀ مجمع عمومی ملل متحد گفته بود که در مورد این توافقنامه تصمیم گرفته اما جزئیات در مورد آن را ارائه نکرد.

از جانبی هم، روسیه که یکی از حامیان سرسخت ایران به شمار میرود، گفته است که خروج واشنگتن از این توافقنامه، عواقب منفی در پی خواهد داشت.

رئیس جمهور دونالد ترمپ، توافقنامۀ هسته یی ایران را "مایۀ شرمساری" توصیف کرده و گفته است که این توافقنامه یکی از بدترین معامله هایست که ایالات متحده تا حال در آن شامل شده است.دونالد ترمپ همچنان ایران را به عملکردهای متهم کرده که به گفتۀ او کاملاً غیر مناسب میباشند.

انتظار میرود که دونالد ترمپ در استراتیژی جدیداش برای ایران، در کنار اعلام تصمیم اش در قبال توافقنامۀ هسته یی آن کشور، سپاه پاسداران ایران را نیز در لست گروه های دهشت افگن داخل سازد.

حکومت تهران در پاسخ به این احتمال، یکبار دیگر هشدار داده که صورت تحقق این کار، ایالات متحده با واکنش دندان شکن ایران روبرو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG