لینک های دسترسی

Breaking News

روحانی: امریکا در مقابله با ایران منزوی شده است


رئیس جمهور ایران، روز شنبه گفت که ایالات متحده در مقابله با ایران در میان "متحدین سنتی اش" منزوی شده است.

حسن روحانی که در پارلمان کشورش سخنرانی می کرد همچنین گفت که حتا متحدین اروپایی ایالات متحده در مقابل وضع مجدد تعزیرات امریکا بر ایران، با تهران همسویی دارند.

رئیس جمهور ایران گفته است که به ندرت اتفاق رخ می دهد که متحدین سنتی ایالات متحده از تصمیمی که امریکا می گیرد، خود را عقب بکشند. در جریان این سخنرانی آقای روحانی تاکید کرد که "یکسال قبل هیچ کسی باور نمی کرد که اروپا در کنار ایران در مقابل امریکا ایستاده شود."

سخنان رئیس جمهور ایران دو روز پس از آن بیان شد که دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، بار دیگر ایران را حامی اصلی دهشت افگنی در جهان نامید و اعلام کرد که پس از عملی شدن تعزیرات ماه نوامبر، واشنگتن دور دیگری از تعزیرات را علیه تهران وضع و تطبیق خواهد کرد.

رئیس جمهور ایالات متحده با اشاره به دور جدید تعزیرات که از ۱۳ عقرب اجرایی می شود، گفت که " پنجم نوامبر تعزیرات امریکا به طور کامل باز خواهد گشت و بعد از آن هم تعزیرات دیگری علیه ایران اعمال خواهد شد."

رئیس جمهور ترمپ پس از خروج از توافق هسته یی ایران در ماه می، دور نخست تعزیرات را علیه ایران باز گرداند و دور دوم این تعزیرات در اوایل ماه نوامبر عملی خواهد شد که هدف آن جلوگیری از فروش نفت و گاز ایران است. با وجود خروج ایالات متحده از توافق هسته یی، سایر امضا کنندگان این توافق به شمول متحدین اروپایی امریکا به شمول بریتانیا، فرانسه و آلمان، تاکید بر حفظ این توافق بین المللی کرده اند.

دولت آقای ترمپ می گوید جمهوری اسلامی ایران با برنامه میزایل و کمک به گروه های دهشت افگن در منطقه، شرق میانه را بی ثبات ساخته و وزیر خارجه امریکا ۱۲ شرط را برای توافق جدید با ایران مطرح کرده است.

با وجود افزایش تنش میان ایالات متحده و ایران، دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا گفته است که حاضر است با مقامات ایرانی به شمول رئیس جمهور آن کشور ملاقات کند و روی توافق جدید هسته ای، صحبت کند. اما تا حال، مقامات تهران به فراخوان رئیس جمهور ترمپ پاسخ مثبت نداده است.

XS
SM
MD
LG