لینک های دسترسی

Breaking News

داعش از مسلمانان دعوت کرد به افغانستان بیایند


ISIS

گروه دولت اسلامی یا داعش از مسلمانان سراسر جهان خواسته است که اگر آنان به عراق سوریه رفته نمی توانند، به افغانستان بیایند و جایگاه خود را در آن کشور تحکیم کنند.

داعش به تاریخ ۴ مارچ ۲۰۱۸ یک فلم تبلیغاتی ۲۵ دقیقه ای را نشر کرد و طی آن مواضع تندروان این گروه را در شمال و شرق افغانستان به مثابۀ یکی از " گزینه های مهاجرت" مسلمانان معرفی کرد.

در این فلم یکی از تندروان داعش گفته است که "ای مسلمانان در هر نقطۀ جهان! اگر قادر نیستید به شام {سوریه} بروید، به خراسان مهاجرت کنید."

ویدیوی تبلیغاتی داعش در حالی نشر شده است که نگرانی روز افزون در میان تندروان این گروه وجود دارد که جنگجویان داعش از میدان های جنگ سوریه و عراق در حال فرار استند و تلاش می کنند خود را به افغانستان برسانند.

اخیراً خبرگزاری فرانسه گزارش داد که شماری از تندروان الجزایری که قبلاً در سوریه مستقر بودند، با تندروان داعش در ولایت جوزجان درافغانستان پیوسته اند.

ماه گذشته، فقیر محمد جوزجانی، قوماندان امنیۀ ولایت جوزجان، گفته بودکه ۲۵ جنگجوی داعش به شمول یک شهروند چیچین و سه تندرو اوزبیک در عملیات قوای افغان در ولسوالی قوش تیپۀ آن ولایت کشته شد.

هفتۀ قبل، یک شهروند آلمانی که با گروه طالبان در ولایت هلمند همکار بود، نیز توسط قوای امنیتی افغان دستگیر شد. این شهروند آلمانی یکی از معدود شهروندان اروپایی است که با گروه طالبان همکار بوده است.

این ویدیو که به زبان عربی نشر شد، همچنین پیام تندروان را به زبان های پشتو، فارسی و اوزبیکی نیز نشر کرده است.

این فلم با تقلید مسخره آمیز دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات، آغاز می شود که تعهد می کند تا تندروان داعش را در افغانستان نابود کند. به تعقیب آن، این ویدیو، جریان اعدام یک زندانی را نشان می دهد و سپس کودکانی را نشان می دهد که آموزش نظامی می بینند.

گروه دولت اسلامی یا داعش برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ میلادی زمانی در افغانستان ظهور کرد که قوای جنگی ناتو در حالی خروج از آن کشور بود و حکومت افغانستان مسوولیت قوای امنیتی را به دوش می گرفت.

از آن پس، تندروان این گروه همواره حملات مرگبار را در شهر های عمدۀ افغانستان سازماندهی کرده اند که در نتیجۀ آن صد های غیر نظامی نیز کشته شده اند.

اما تندروان این گروه از سال ۲۰۱۶ به این سو حملات شان را به صورت گسترده در شهر کابل تشدید کرده اند و غیر نظامیان را در مساجد، مراکز فرهنگی و گردهمایی ها مورد حملات مرگبار قرار داده اند و بدون تاخیر، مسوولیت حملات را به دوش گرفتند.

XS
SM
MD
LG