لینک های دسترسی

Breaking News

پاسخ ایالات متحده به انتقاد صدراعظم عراق


جلسۀ وزرای ائتلاف بین المللی ضد داعش امروز در پاریس پایتخت فرانسه برگزار شد

مقام های کشورهای فرانسه، عراق و ایالات متحده می گویند که از کار کرد های ائتلاف بین المللی ضد گروه داعش در عراق مطمئن می باشند، اما اضافه کرده اند که برای مبارزه با داعش به تجهیزات و آموزش دهی بیشتر نیروهای عراقی نیاز است.

انتونی بلینکن، معین وزارت خارجۀ ایالات متحده در سخنرانی که امروز در جلسۀ وزرای ائتلاف بین المللی ضد داعش در پاریس پایتخت فرانسه داشت گفت که این ائتلاف پیشرفت های قابل ملاحظۀ در عراق کرده است، اما بیان داشت که در طول این مبارزه عقب نشینی های نیز صورت گرفته است.

جلسۀ امروز وزرای خارجۀ کشور های شامل در ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده، دو هفته بعد از آن برگزار می گردد که جنگجویان گروه دولت اسلامی، شهر رمادی مرکز ولایت انبار در عراق را تصرف کردند.

سقوط رمادی که در یکصدو بیست و پنج کلیومتری غرب بغداد موقعیت دارد، باعث گردید تا حیدر العبادی صدراعظم عراق برای جلوگیری از پیشروی گروه داعش از ملیشه های شیعه استمداد جوید.

صدراعظم عراق قبل از جلسۀ امروز در پاریس بیان داشته بود که ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش، از نیروهای حکومتی عراق حمایت کافی نمی کند.

اما آقای بلینکن از ستراتیژی ائتلاف بین المللی دفاع نموده و آن را یک ستراتیژی درست خواند. معین وزارت خارجۀ ایالات متحده همچنان بیان داشت که این ستراتیژی که شامل حملات هوایی، آموزش دهی و مجهز ساختن نیروهای عراقی است، یک ستراتیژی موفق می باشد.

قبل از این جنرال جان الن نمایندۀ خاص ایالات متحده برای ائتلاف بین المللی ضد داعش نیز در یک مصاحبۀ که به روز شنبه با سکای نیوز بریتانیه داشت، از ستراتیژی این ائتلاف دفاع کرده و اطمینان نشان داد که نیرو های عراقی رمادی را دوباره تصرف خواهند کرد.

جان کری وزیر خارجۀ ایالات متحده که بنابر مصدومیت پایش نه توانسته بود که در جلسۀ امروز پاریس اشتراک ورزد، از طریق تلیفون به اشتراک کنندگان این جلسه بیان داشت که شکست نیروهای عراقی توسط جنگجویان داعش در شهر رمادی باعث شده است تا ایالات متحده به انتقال راکت های ضد تانک به نیروهای عراق سرعت ببخشد.

وزیر خارجۀ ایالات متحده اضافه نمود که داعش یک گروه قوی و بې رحم بوده اما ضعف های نیز دارد که می توان با تمرکز بر آن، این گروه را شکست داد.

مطالبۀ کمک بشری

بحث روی پلان تصرف مجدد ساحات از دست رفته عراق در حالی امروز برگزار شد که قرار است سازمان ملل متحد طی این هفته، در پارلمان اروپایی تقاضای پنجصد میلیون دالر را جهت حمایت از کمک های بشردوستانه در عراق مطرح کند.

ملل متحد در حال حاضر به شمول ٣ میلیون بیجا شدۀ داخلی به هشت میلیون عراقی نیازمند کمک می کند.

لیز گرانده هماهنگ کنندۀ کمک های بشری ملل متحد برای عراق گفته است که در صورت نه رسیدن پول به عراق، برنامه های این سازمان در سراسر آن کشور در هفته ها و ماه های آینده متوقف خواهد شد.

مقام های ملل متحد همچنان گفته اند که ممکن در نتیجۀ جنگ در برابر جنگجویان گروه داعش، شمار افراد نیازمند تا اخیر سال ٢٠١٥ به ده میلیون نفر برسد.

XS
SM
MD
LG