لینک های دسترسی

Breaking News

اسرائیل: کنفرانس پاریس، سازش فلسطینی ها و فرانسه است


ژان مارک آیرو، وزیر خارجۀ فرانسه، حین سخنرانی در کنفرانس پاریس روی معضلۀ شرق میانه

فرانسه امروز میزبان نشستی راجع به معضلۀ فلسطینی ها و اسرائیل است که در این نشست، نمایندگان بیش از ۷۰ کشور شرکت ورزیده اند.

ژان مارک آیرو، وزیر خارجۀ فرانسه، طی سخنرانی در این نشست، بر رهبران اسرائیلی و فلسطینی اصرار ورزید تا به میز مذاکره برگشته و بر یک راه حل دو کشوری برای نایل آمدن صلح در شرق میانه، توافق کنند.

آقای آیرو افزود: "هدف نخست ما اینست تا با نیرومندی بگوئیم که راه حل دو کشوری، یگانه راهِ ممکن است. یگانه راهیست که خواسته ها و حقوق هردو جانب را پاسخ میدهد."

در نشست امروز پاریس، نمایندگان فلسطینی ها و اسرائیل حضور ندارند.

وزیر خارجۀ فرانسه در پیامی خطاب به اسرائیل و حکومت آیندۀ ایالات متحده تحت زعامت دونالد ترمپ، تشکیل یک دولت فلسطینی را یگانه راه تأمین صلح در منطقه خواند.

از جانب دیگر، بنیامین نتنیاهو صدراعظم اسرائیل امروز در برابر کنفرانس پاریس واکنش نشان داده و آن را کم ارزش جلوه داد.

آقای نتنیاهو در آغاز جلسۀ هفته وار کابینه اش گفت: "کنفرانسی که امروز در پاریس برگزار میشود، یک کنفرانس کم اهمیتی است. این نشست بین فرانسه و فلسطینی ها هماهنگی شده و منظور از آن، تحمیل شرایطی بر اسرائیل است که با نیازمندی های ملی ما وفقی ندارد."

اما مقامات فلسطینی از این کنفرانس استقبال نموده اند. گرچه کدام نمایندۀ فلسطینی ها در کنفرانس پاریس حضور نداشته، اما حنان عشراوی، یک مقام ارشد ادارۀ فلسطینی ها در شهر رام الله، امروز گفت که آنان این نشست را به دیدۀ تلاشی از سوی جامعۀ جهانی در جهت مساعد ساختن زمینۀ صلح میبینند.

آقای عشراوی همچنان هشدار داد که نژادپرستی و افراطیت روبه رشد بوده، و نیز هراس نشان داد که دونالد ترمپ، رئیس جمهور منتخب امریکا، تنش ها در شرق میانه را شعله ورتر خواهد ساخت.

جان کری وزیر خارجۀ ایالات متحده نیز در کنفرانس امروز پاریس شرکت کرده که آخرین مأموریت عمدۀ دیپلوماتیک او شمرده میشود، زیرا تا پایان این هفته، قدرت در ایالات متحده به ادارۀ جدید انتقال می یابد.

XS
SM
MD
LG