لینک های دسترسی

Breaking News

مساعدت مالی جاپان برای محو پولیو در افغانستان


در سال روان میلادی ۲۲ واقعۀ مثبت پولیو در افغانستان ثبت شده است

جاپان هفت میلیون دالر برای فعالیت‌های صندوق پولی ملل متحد برای کودکان یا یونیسف در افغانستان کمک کرده است که بخشی از این پول برای کمپاین محو پولیو در آن کشور مصرف خواهد شد.

یونیسف و سفارت جاپان در افغانستان روز چهار شنبه ۱۳ قوس (چهارم دسمبر) با نشر اعلامیۀ مشترک گفت که با فراهم شدن این مساعدت، کم از کم ده میلیون کودک افغان در برابر ویروس پولیو یا عامل فلج کودکان محافظت خواهند شد.

میتسوجی سوزوکا، سفیر جاپان در کابل ابراز امیدواری کرد که این کشور به زودی به کشور امن و آسوده برای کودکان مبدل شود.

یونیسف چندی قبل با نشر گزارشی گفت که از هر یک‌هزار کودک زیر سن پنج سال در افغانستان ۲۵۷ نفر آنان می‌میرند.

بر اساس این آمار، افغانستان پس از انگولا و سیرالیون، سومین کشوری است که بیشترین ارقام مرگ و میر کودکان زیر سن پنج سال را دارد.

یاسوهیرو سهرا، نماینده ارشد اداره کمک های بین المللی جاپان (جایکا) با تاکید بر ضرورت محو پولیو در افغانستان گفت: "ما از تلاشهای همیشگی دولت افغانستان، شرکای آن و از همه مهمتر واکسیناتوران که در خط مقدم قرار دارند، بخاطر تلاشهای پایدارشان در از بین بردن فلج اطفال قدردانی می نماییم."

در همین حال، وزارت صحت افغانستان می‌گویدکه برنامه‌های وقایه در مقابل امراض به ویژه محو پولیو را در صدر اولویت‌های خود قرار داده است.

مموسی زیور، معین مالی و اداری وزارت صحت عامۀ افغانستان گفت که این وزارت روی برنامه معافیت کتلوی تمرکز بیشتر خواهد کرد، زیرا به گفتۀ وی این یکی از مهمترین برنامه‌ها برای جلوگیری از گسترش ویروس فلج اطفال در افغانستان می‌باشد.

واقعات ناشی از ویروس وحشی پولیو که سبب فلج کودکان زیر سن پنج سال می‌شود، به جز از افغانستان و پاکستان، در تمام جهان محو شده است. در سال روان میلادی ۲۲ واقعۀ مثبت پولیو در افغانستان و ۹۴ واقعۀ دیگر در پاکستان ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG