لینک های دسترسی

Breaking News

آمادگی ها برای افتتاح سفارت امریکا در بیت المقدس


انتظار میرود که به روز دوشنبه، مقامات امریکایی، مقر جدید سفارت ایالات متحده در بیت المقدس را، طی مراسمی رسماً افتتاح کنند. گشایش این سفارت در شهر تحت منازعۀ بیت المقدس، توام با تجلیل و نارامی ها خواهد بود.

ایوانکا ، دختر و جرید کوشنر داماد رئیس جمهوری امریکا در این مراسم شرکت خواهند کرد و رئیس جمهور ترمپ از طریق ویدیو کنفرانس، پیام خود را ابراز خواهد داشت.

در همین حال، جان بولتن، مشاور امنیت ملی امریکا، گفته است که روسای جمهور پیشین امریکا نیز گفته بودند که سفارت ایالات متحده را به بیت المقدس انتقال خواهند داد، اما صرف رئیس جمهور ترمپ این کار را عملاً انجام داد.

مشاور امنیت ملی ایالات متحده همچنین تاکید کرد که انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس پیام واضح برای جهان دارد.

بولتن افزود اقدام رئیس جمهور ترمپ "به رهبران جهان در سراسر جهان بازگو میکند و یادآور میشود که او زمانی که بخواهد و بگوید که کاری را انجام میدهد، پس انجام میدهد."

کارشناسان می گویند این حرکت عمدتا نمادین است. اما برای اسرائیلی ها و فلسطینی هایی که هر دو ، این شهر باستانی را به عنوان پایتخت خود می بینند، اهمیت دارد. از جمع ۸۵۰ کارمند سفارت امریکا، تعداد بیشتر آنها تا تکمیل کار اعمار سفارت جدید امریکا در بیت المقدس، در تل ابیب باقی خواهند ماند.

خالد الجندی از موسسه بروکینگز، یادآور می شود که حکومات جمهوریخواه و دموکرات در ۷۰ سال گذشته در برابر انتقال سفارت ایالات متحده مقاومت کرده اند. الجندی می افزاید که این اقدام ترمپ، بر سیاست داخلی متمرکز است، یعنی یک تعهدی است که درکمپاین انتخاباتی به حامیان خودش سپرده بود.

الجندی همچنان پیشبینی میکند که این کار منطقه را بی ثبات می کند، سطح بی ثباتی را افزایش بخشیده و باعث می شود که مذاکره در مورد صلح میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها خیلی دشوار گردد.

فلسطینیان این تصمیم را مورد اعتراض قرار داده و خواستار اعتراضات بیشتر در هفته آینده شده اند.

مقامات فلسطینی ، دیگر ایالات متحده را به عنوان میانجی نمی پذیرند، در حالی که رهبران اسرائیل، انتقال سفارت ایالات متحده را در بیت المقدس به عنوان یک رویایی می بینند که برآورده شد و به حقیقت پیوسته است.

XS
SM
MD
LG