لینک های دسترسی

Breaking News

جیم متیس: امریکا در صدد تغییر رژیم در ایران نیست


جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، روز جمعه گفت که امریکا در پی سقوط رژیم کنونی ایران نیست.

آقای متیس به خبرنگاران گفته است که هدف کشورش هنوز هم تغییر عملکرد ایران در کشور های شرق میانه است.

وزیردفاع ایالات متحده در پاسخ به سوالی که آیا ایالات متحده در نظر دارد تا رژیم کنونی ایران را تغییر بدهد یا خیر، گفت که "چنین چیزی مطرح نیست."

با آنهم وزیر دفاع ایالات متحده تاکید کرد که "ما از آنان {مقامات ایرانی} می خواهیم تا عملکرد خود را در شماری از تهدید های که توسط نیروی نظامی خود به وجود میاورند، تغییر بدهند."

کشور های غربی به خصوص ایالات متحده، حکومت ایران را به حمایت از تندروان و گروه های دهشت افگنی در منطقۀ شرق میانه به خصوص عراق، سوریه، لبنان و یمن می کند.

اظهارات آقای متیس در حالی بیان شده است که در ماه های اخیر، روابط میان واشنگتن و تهران به دلیل خروج امریکا از توافق هسته ای ۲۰۱۵ به طور روز افزون رو به وخامت گرایده است. در هفته های اخیر، رهبران دو کشور تنش های لفظی نیز داشته اند.

هفته گذشته بعد از آن‌که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، امریکا را تهدید کرده و گفت که واشنگتن نباید "با دم شیر" بازی کند، رئیس جمهور ترمپ در پاسخ گفت "ایران دیگر هرگز امریکا را تهدید نکند ورنه به عواقبی روبه‌رو خواهد شد که نظیر آن کمتر در تاریخ دیده شده‌است."

پس از تهدید ترمپ، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه (۲۵ جولای) گفته است که تهدیدات میان تهی ترمپ ارزش واکنش را ندارد.

به دنبال حملات لفظی شدید میان واشنگتن و تهران، رئیس جمهور ایالات متحده ضمن تاکید بر عاقلانه بودن تصمیم اش مبنی بر خروج از توافق هسته ای ایران، اعلام کرد که هنوز هم میخواهد توافقی که به گفتۀ خودش با معنی باشد، ایجاد شود.

XS
SM
MD
LG