لینک های دسترسی

Breaking News

کرزی: کنترول انتخابات در دست افغان‌ها نبوده است


حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان گفته است که انتخابات افغانستان در دست افغان‌ها نبوده و به گفتۀ وی برگزاری انتخابات در این کشور "سلسلۀ معاملات بیگانگان" بوده است.

آقای کرزی با بیان اینکه روی انتخابات حساب نمی‌کند در مصاحبۀ اختصاصی با صدای امریکا گفت: "در سال ۲۰۰۹ زمانیکه من نیز کاندید بودم، هم انتخابات در دست ما نبود و انتخابات ۲۰۱۴ و انتخابات امسال نیز به همین سان...نه تنها امریکا، بلکه کشورهای دیگر یکجا با امریکا به خاطر منافع شان در انتخابات افغانستان به شدت دخیل اند."

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به تاریخ اول جدی نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان سال روان را اعلام کرد که بر اساس آن محمد اشرف غنی با کسب ۵۰.۶۴ درصد آرا و عبدالله عبدالله با گرفتن ۳۹.۵۲ درصدر قرار دارند.

هرچند، شماری از نامزدان به ویژه آقای عبدالله با اعلام نتایج ابتدایی انتخابات اعتراض شدید نشان داده و آن را "تقلب‌آمیز" خوانده و نزدیک به ۱۵ هزار شکایت را به کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ثبت کرده اند.

آقای کرزی از ابراز نظر در مورد نتایج ابتدایی انتخابات خود داری کرد اما باز هم با تاکید بر مالکیت افغان‌ها بر این روند گفت: "انتخابات زمانی از آن افغان‌ها خواهد بود که کنترول و وسایل انتخابات از خود افغان‌ها بوده و در افغانستان صلح تامین شده باشد."

حکومت موقت و صلح

با وصف کم اهمیت جلوه دادن انتخابات، آقای کرزی ادعاهایی را رد کرد که گویا با مخالفت با انتخابات در صدد ایجاد حکومت موقت و قرار گرفتن در راس چنین حکومتی است.

حامد کرزی گفت: "طرفدار حکومت موقت نیستم، اما از هر آنچیزی که منجر به تامین صلح در افغانستان شود چه انتخابات باشد یا هم هر اقدام دیگری، حمایت خواهم کرد."

او با تاکید بر اهمیت ادامۀ مذاکرات صلح گفت که امریکا یا حکومت افغانستان نباید به بهانۀ آتش‌بس مذاکرات صلح را به تعویق انداخته یا تخریب کنند.

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا در ماه سپتمبر و پس از کشته شدن یک نظامی امریکایی در حملۀ انتحاری طالبان در کابل،مذاکرات صلح را با گروه طالبان به تعویق انداخت، تا اینکه مذاکرات دو هفته پیش از سر گرفته شد.

اما در پی حملۀ طالبان به پایگاه هوایی بگرام، مذاکرات به گونۀ "موقت" متوقف شد و آقای خلیلزاد به تاریخ ۱۳ دسمبر (۲۲ قوس) در تویتر نوشت که در دیدار با نمایندگان طالبان "خشم" خود را در باره این حمله بیان کرده است. آقای خلیلزاد نوشت: "طالبان باید نشان دهند که مایل استند و می‌توانند به درخواست مردم افغانستان که صلح است، پاسخ بدهند."

حامد کرزی که پس از توقف موقت مذاکرات صلح امریکا-طالبان با زلمی خلیلزاد دیدار داشت، به صدای امریکا گفت: "در دیدار با خلیلزاد که سفیر و نظامیان امریکایی با وی بودند گفتم که اگر شما خواستار آتش‌بس استید، پس بمبادمان را متوقف کنید."

XS
SM
MD
LG