لینک های دسترسی

Breaking News

جان کری: پیچیدگی های صلح شرق میانه روشن تر شده است


خوشبینی جان کری در مورد مذاکرات صلح شرق میانه
جان کری وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا می گوید تلاش های اخیر به خاطر تأمین یک توافق همه جانبۀ صلح میان اسراییل و فلسطین بطی ولی با پیشرفت در حرکت است. اما همه در این خوشبینی وی همنوا به نظر نمی رسد.

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده اوایل هفته روان مصمم و با اعتماد از اسرائیل به خبرنگاران گفت مذاکرات در مسیر درست قرار دارد" راه حل در حال باز شدن است و پیچیدگی واضح تر شده است. "

در یک روستای کرانه غربی رود اردن روز گذشته خشونت و سردرگمی به نظرمیرسید.
اردوی اسرائیل بیان داشت که در واکنش به گزارش پرتاب سنگ بین یهودیان ناقل و کشاورزان فلسطینی واکنش نشان داده که در نتیجه یازده ناقل یهودی آنجا را تخلیه کردند.

در چنین مواقع است که گفته های ایالات متحده از نزدیک شدن به یک توافق همه جانبه - با در محراق قرار دادن مسایل اساسی - با مشکل و کوتاهی روبه رو می شود.

با این حال، به هر جانبی که فلسطینی ها و اسرائیلی ها نظر کنند، هنوز هم می بینند که نشانه های کمی از تغییر دیده میشود چه در روند ساختمان شهرک های اسرائیل در سرزمین های فلسطینی و چه جشن گیری فلسطینی ها از آزادی زندانیانی که بنیمن نتنیاهو آنها را قاتلان می داند.

بنیامین نتنیاهو صدراعظم اسرائیل می گوید رهبران فلسطینی در ایجاد صلح کمک نمی کنند" به جای آماده سازی فلسطینی ها برای صلح، رهبران فلسطینی به آنها تنفر در برابر اسرائیل را می آموزد. "
کری: مذاکرات صلح در مسیر درست قرار دارد
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی، سعی خود را با ارائه پیشنهاد به لندن تحت عنوان الشرق الاوسط نشان داد. او با اشاره به اتهامات گذشته بر اسرائیل در مورد این که گویا اسرائیل در مسموم ساختن یاسرعرفات، رهبر فقید فلسطینی، دست داشته نگران حیات محمود عباس رئیس حکومت خودمختار فلسطین است.

با این حال عده هم باور دارند که امکان حل این معضله وجود دارد.
ایرن میلر ، مشاورسابق وزارت امور خارجه که عضو هئیت مذاکرات گذشته بوده، می گوید نیل به پیشرفت بیشتر درمذاکرات با آقای نتنیاهو و آقای عباس یک آزمون خواهد بود" واقعیت این است که برای انجام این کار شما نیاز به مصالحه کنند گانی دارید که قهرمانانه عمل کنند." در حال حاضربه نظرمیرسد که جان کری وزیر خارجه امریکا برای آزمایش مصمم است.

استقرار سربازان بیشتر در کوریای شمالی

دریک انکشاف تازه ، وزارت دفاع امریکا استقرار هشتصد سرباز دیگر همراه با تانک های جنگی و سایرافزار نظامی را به عنوان آمادگی مقابله با هر گونه تهدید منطقه یی از جانب کوریای شمالی به کوریای جنوبی اعلام کرده است.

خبر استقرار سربازان بروز سه شنبه درحالی پخش شد که جان کری وزیر خارجه امریکا با یون بیانگ همتای کوریای جنوبی خود در واشنگتن ملاقات کرد و از همکاری جامعه جهانی در راستای مقابله با تهدیات کوریای شمالی اطمینان داد" ایالات متحده و جمهوری کوریا بصورت جدی با برنامه هسته یی بی ثبات کوریای شمالی و برنامه های میزایل بالستیک و فعالیت های گسترش سلاح های ذروی مخالف اند. "


آقای کری همچنان به روشهای سیاسی اخیر کوریای شمالی به شمول اعدام کیم جونگ یون، کاکای رهبر کوریای شمالی، اشاره کرد. یک سخنگوی وزارت خارجه امریکا استقرار بیشتر عساکر را بخشی از پلان طرح شده و جز تغییر مداوم قدرت نظامی امریکا در منطقه آسیا و اقیانوس آرام توصیف کرد.
XS
SM
MD
LG