لینک های دسترسی

Breaking News

کری: ترکیه و اسرائیل به توافق برسند


وزرای خارجه امریکا و ترکیه
جان کری، وزیر امورخارجه امریکا از ترکیه و اسرائیل خواستار تسریع در از سرگیری مناسبات دپلماتیک شده است و می گوید هر یک از این دو کشور در حل و فصل مسائل دیگر در شرق میانه نقش مهمی دارند.

کری به روز یکشنبه برای ملاقات با احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر آن کشور در استانبول بود.

آقای کری در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای ترک خود گفت، مهم است که ترکیه و اسرائیل برای غرامت در مورد برخوردی که سه سال پیش در حمله کماندوهای اسرائیلی به یک ناوگان حامل کمک به مقصد غزه رخ داد و به کشته شدن هشت ترک و یک امریکائی ترک تبار منجر شد، به توافق برسند.

جان کری در باره درگیری های جاری درسوریه، همسایه ترکیه، گفت امریکا و ترکیه در هدف انتقال مسالمت آمیز قدرت در سوریه سهیم اند. وی گفت که رفتار ترکیه در حمایت از آوارگان سوری در محدوده سرحدهای ترکیه "سخاوتمندانه" بوده است.

به تخمین سازمان ملل متحد بیش از ۲۵۰ هزار سوری در کمپ های مهاجرین در ترکیه زندگی می کنند که پس از فرار آنان از سوریه طی دو سال گذشته ایجاد شده است.

وزیر امور خارجه امریکا، اندکی بعد در این هفته، با بنیامین نتنیاهو، نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم و با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه غربی ملاقات میکند.

وزارت امور خارجه امریکا می گوید، کری بر تدابیر مرتبط با اعتمادسازی میان دو طرف تاکید خواهد گذاشت.

آقای کری همچنین از بریتانیا نیز در جریان برگزاری جلسه ای از گروه هشت کشور صنعتی جهان دیدن خواهد کرد.

وی سپس راهی کوریای جنوبی، چین و جاپان خواهد شد تا در باره برنامه اتمی کوریای شمالی و تشدید تهدید های علیه امریکا و متحدانش با مقامات گفتگو و تبادل نظر کند.
XS
SM
MD
LG