لینک های دسترسی

Breaking News

حکومت افغانستان جزییات توافقنامۀ امریکا-طالبان را بررسی می‌کند


پس از آنکه زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان یک نسخۀ توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان را به سران حکومت وحدت ملی افغانستان نشان داد، ریاست جمهوری افغانستان گفته است که پس از مطالعه و تدقیق، دیدگاه خود را در مورد این سند با آقای خلیلزاد شریک خواهد کرد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز دوم سپتمبر (۱۱ سنبله) در یک کنفرانس خبری گفت: "حکومت افغانستان با دقت کامل و در چهار چوب منافع ملی کشور، جزییات این سند را بررسی خواهد کرد."

آقای صدیقی افزود که محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان از آقای خلیزاد خواسته است تا "مطالب مربوط به تفاهنمامه" را با اقشار سیاسی افغانستان نیز شریک ساخته و جویای دیدگاه آنان نیز شود.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان یک بار دیگر تصریح کرد که تلاش های برای صلح زمانی نتیجه می‌دهد که مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان آغاز شود.

پیش از این وحید عمر، مشاور ریاست جمهوری افغانستان در یک پیام تویتر نوشت که آقای خلیلزاد یک نسخۀ توافقنامۀ صلح با طالبان را به رییس جمهور محمد اشرف غنی و رییس اجراییه عبدالله عبدالله سپرده است، اما دقایقی بعد این تویت خود را اصلاح کرد و نوشت که این سند را به رهبران حکومت وحدت ملی "نشان" داده است.

نهمین دور مذاکرات نمایندگان امریکا طالبان ناوقت شب یک‌شنبه به وقت قطر پایان یافت و آقای خلیلزاد برای مشوره با مقام‌های حکومت افغانستان راهی کابل شد.

در همین حال آقای خلیلزاد با عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی به گونه جداگانه دیدار کرده است.

ریاست اجراییه در اعلامیه‌ای گفته است: "در این دیدار، آقای خلیلزاد، رییس اجراییه را در جریان آخرین جزییات گفت‌وگوهای صلح قرار داد و از تامین صلح سرتاسری و پایدار اطمینان داد."

ریاست اجراییه افزوده که قرار است آقای خلیلزاد در جریان سفرش به کابل با "تمام طرف‌ها مذاکره و گفتگو" کند.

نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان پیش از این گفته بود که در آستانۀ توافق صلح با طالبان قرار دارد که متضمن ختم جنگ و تامین صلح در افغانستان خواهد بود.

خروج قوای خارجی از افغانستان، تضمین ضد دهشت افگنی از سوی طالبان، مذاکرات بین الافغانی و آتش بس پایدار از مسایل اصلی این مذاکرات بوده است.

XS
SM
MD
LG