لینک های دسترسی

Breaking News

حکومت افغانستان صد زندانی دیگر طالبان را آزاد کرد


شورای امنیت ملی افغانستان از رهایی صد زندانی دیگر گروه طالبان از زندان بگرام خبر داده است که با این حساب، تا اکنون ۳۰۰ زندانی آنان از بند حکومت آزاد شده اند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی روز یکشنبه ۱۲ اپریل (۲۴ حمل) به صدای امریکا گفت که روند آزادسازی دیگر زندانیان طالبان از زندان‌های افغانستان ادامه دارد.

آقای فیصل افزود که قرار است امروز نیز شماری زندانیان طالبان از بند رها شوند که تا اکنون شمار دقیق آنان روشن نیست.

او افزود: "این‌ها همه مطابق فرمان رییس جمهور رها شده اند که سن شان در نظر گرفته شده، وضعیت صحی شان دید شده و قید باقی ماندۀ شان بررسی شده و پس از گرفتن تعهد، تا اکنون ۳۰۰ تن آزاد شده اند."

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که این افراد براساس فرمان رییس جمهور غنی به‌ عنوان بخشی از تلاش‌ها برای برقراری صلح و مهار کروناویروس در آن کشور آزاد شده اند.

از سوی هم، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که امروز،۲۰ تن از زندانیان حکومت افغانستان از بند این گروه آزاد خواهند شد.

آقای شاهین در صفحۀ تویترش نگاشته است که این زندانیان در ولایت قندهار و به ادارۀ صلیب سرخ تسلیم داده خواهند شد.

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در واکنش به این اقدام طالبان می‌گوید که زندانیان آزاد شدۀ طالبان، شامل فهرستی است که تیم تخنیکی طالبان تهیه کرده بود.

او تاکید کرد که این پروسه باید به پیش برود و طالبان "بخش شان" را انجام دهند.

رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی حکومت از قید طالبان، در توافقنامۀ صلح امریکا – طالبان آمده است که به تاریخ ۲۹ فبروری میان زلمی خلیلزاد، نمایندهٔ ویژه ایالات متحده برای مصالحهٔ افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان در قطر امضا شد.

این در حالی است که کمیسیون حقوق بشر افغانستان هفته گذشته به رهایی زندانیان طالبان از سوی حکومت واکنش نشان داد و گفت که در حمایت از عدالت قربانی محور، درباره مبادله زندانیان پرسش‌های وجود دارد.

این کمیسیون همچنان گفته بود که در این زمینه با مقامات افغان و مقامات امریکایی مشوره خواهد شد.

XS
SM
MD
LG