لینک های دسترسی

Breaking News

آغاز دور ششم سفرهای خلیلزاد در رابطه به صلح افغانستان


زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، ششمین دور سفرش را برای ایجاد تسهیلات گفتگوهای صلح افغانستان آغاز کرد.

وزارت خارجه امریکا در اعلامیه‌ای (۶ حمل) گفته است که آقای خلیلزاد دور تازه سفر خود را آغاز کرده و این سفر تا (۱۰ اپریل) ادامه خواهد داشت.

زلمی خلیلزاد، نخست به بریتانیا رفته و با گاریت بیلی، نمایندهٔ ویژه آن کشور برای افغانستان و پاکستان در مورد صلح افغانستان گفتگو کرده است.

سفارت بریتانیا در کابل گفته است، این کشور از تلاش‌ها در راستای صلح افغانستان حمایت می‌کند.

این سفارت در اعلامیه‌ای افزوده است: " ما برای گفتگوهای صلح در افغانستان و منطقه، نقش سازنده را به گونه وسیعتر بازی خواهیم کرد".

زلمی خلیلزاد، افزون بر بریتانیا قرار است به افغانستان، بلجیم، پاکستان ازبیکستان، اردن و قطر سفر کند.

وزارت خارجه امریکا، در این اعلامیه گفته است: "هدف از سفر آقای خلیلزاد به این کشورها، تلاش برای ایجاد هماهنگی در راستای صلح همه‌شول در افغانستان خواهد بود."

نمایندهٔ ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان قرار است با مقام‌های حکومت و رهبران سیاسی افغانستان، در مورد مذاکرات امریکا با طالبان در قطر دیدار کند و در این سفر آقای خلیلزاد آنان را برای "ایجاد یک هیأت فراگیر" تشویق خواهد کرد.

پنجمین دور مذاکرات زلمی خلیلزاد با نمایندگان طالبان در قطر، که ۱۶ روز در پشت درهای بسته ادامه یافت، در (۱۲ مارچ) به پایان رسید.

آقای خلیلزاد، گفته بود که در شانزده روز گذشته روی " تضمین مبارزه بر ضد دهشت افگنی، خروج قوا، گفتگوهای بین الافغانی و آتش بس فراگیر" بحث کرده کردند.

آقای خلیلزاد، امیدواری کرده بود که در دور بعدی، کار روی چگونگی مذاکرات بین الافغانی و نیز دست یافتن به یک آتش‌بس فراگیر آغاز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG