لینک های دسترسی

Breaking News

قرغیزستان تصمیم بستن رادیو آزادی را پس گرفت


قرغیزستان روز چهارشنبه ۱۲ جولای (۲۱ سرطان) اعلام کرد که تصمیم خود را مبنی بر بستن رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در این کشور پس گرفته است.

مقامات گفتند به رادیو آزادی، که توسط ایالات متحدهٔ امریکا حمایت مالی می شود، پس از آن اجازهٔ داد فعالیت خود را از سر بگیرد که این رسانه با حذف ویدیویی از وبسایت خود موافقت کرد. مقامات قرغیزستان ضمن انتقاد از نشر این ویدیو، خواستار حذف آن شده بودند.

شعبهٔ محلی رادیو آزادی در قرغیزستان به نام "آزاتیک"، به انتشار گزارش های تحقیقی دربارهٔ گروه های اپوزیسیون و اتهامات فساد در آن کشور معروف است.

وزارت فرهنگ قرغیزستان با اشاره به جنگ با کشور همسایه تاجیکستان، در یک اعلامیه گفت: "رسانه آزاتیک گزارش حاوی اطلاعات غیرموثق در مورد درگیری مرزی را از تمام پلتفورم های خود حذف کرده است...پروندهٔ حقوقی علیه این رسانه بسته شده است."

این اعلام پس از آن صادر شد که یک محکمه در بشکیک، پایتخت قرغیزستان، توافقنامهٔ حل و فصل بین دو طرف را تایید کرد.

در ماه جنوری، وزارت فرهنگ قرغیزستان اعلام کرد که از محکمه خواسته است تا فعالیت‌های رادیو آزادی را به دلیل نشر گزارش تصویری از درگیری مرزی متوقف کند.

در ماه اپریل، محکمه حکم بستن بخش محلی رادیو آزادی را در قرغیزستان صادر کرد که علاوه بر گردانندگان این رسانه، عفو بین الملل و گزارشگران بدون مرز نیز این تصمیم محکمه را محکوم کردند.

قرغیزستان در مقایسه با سایر اعضای اتحاد جماهیر شوروی سابق در آسیای مرکزی از آزادی نسبی رسانه‌ای برخوردار است، اما گروه های حقوق بشر هشدار داده اند که فشار بر مطبوعات در این کشور در حال افزایش است.

XS
SM
MD
LG