لینک های دسترسی

Breaking News

مقام ها: ۴۰ در صد جمعیت فراه از خدمات صحی محروم است


(عکس از آرشیف)

اکثر مراکز صحی در ولسوالی‌ ها و مناطق دور دست ولایت فراه فاقد داکتران متخصص است و تقریباً در حالت نیمه تعطیل قرار دارند.

این موضوع بیشتر باشندگان این ولایت را مجبور ساخته تا برای تداوی مریضان شان به تنها شفاخانه دولتی در مرکز شهر فراه مراجعه کنند.

باشندگان فراه می گویند که خدمات صحی تنها در شفاخانه دو صد بستر شهر فراه ارایه می‌ شود که آنهم نیازمندی بیماران را تکافو نمی کند.

حاجی الله گل، یکی از باشندگان فراه در پیوند به مشکل خدمات صحی در این ولایت گفت: "ما مجبوریم بیماران خود را به ولایت هرات یا پاکستان ببریم. شفاخانه شهر هم در حد یک پانسمان به مریضان کمک می‌کند."

عصمت الله، باشنده دیگر فراه گفت: "سرگردانی مریضان در شفاخانه فراه بسیار است و مجبور استیم از این ولایت به ولایت دیگری برویم."

محمد، یکی از مراجعه کننده به شفاخانه ولایتی فراه است. او به رادیو آشنا - صدای امریکا گفت: "داکتران تقریباً خوبی دارند و رسیدگی هم (به بیماران) تا حدی می شود اما امکانات شفاخانه بسیار کم است."

داد الله قانع، نماینده مردم فراه در شورای ولایتی نیز به شمار اندک داکتران متخصص و تجهیزات صحی در شفاخانه مرکزی شهر فراه اشاره کرد و افزود که کمبود امکانات صحی در این ولایت باعث شده تا در جریان هر ماه، ده‌ ها مریض جان دهند.

آقای قانع گفت: "​ولسوالی گلستان و پرچمن ما تقریباً از مرکز دو صد کیلومتر دور است و همیشه ما مرگ و میر مادران در حالت ولادت را داریم و کسانی را داریم که نمی‌ توانند از کوهستانات به مرکز شهر فراه برسند. همین اکنون مریض‌ های نظامی ما و کسانی که در حکومت استند، نمی‌ توانند از شاهراه استفاده کرده و به ولایت‌ های همجوار بروند و حتی در ولسوالی‌ های خاک سفید، گلستان و بکواه ما شاهد این استیم که مطابق به نیاز مردم خدمات صحی ارایه نمی شود."

عبدالجبار شایق، رئیس صحت عامه فراه نیز کمبود خدمات صحی را در این ولایت تایید می‌ کند و می‌ گوید که هم اکنون تنها ۶۰ در صد از باشندگان این ولایت به خدمات صحی ابتدایی دسترسی دارند.

آقای شایق می‌ گوید که جنگ و ناامنی عمده ترین مشکل است که مانع گسترش خدمات صحی به ولسوالی‌ ها برای مردم شده است.

رئیس صحت عامه فراه افزود: "​حدود ۴۰ در صد مردم ما از خدمات صحی اساسی محروم استند و ما تلاش می‌ کنیم تا با ایجاد کلینیک‌ های صحی جدید و بیشتر، زمینه دسترسی این افراد به خدمات صحی را فراهم کنیم."

اما ناصر مهری، سخنگوی والی فراه می‌ گوید که بیشتر مراکز صحی در شهر و ولسوالی‌ های این ولایت فعال بوده و آنها در تلاش اند تا با تامین امنیت بیشتر زمینه حضور داکتران متخصص را در کلینیک‌ های صحی مناطق دوردست نیز فراهم سازند.

باشندگان ولایت فراه در حالی از کمبود خدمات صحی در این ولایت ابراز نگرانی می‌ کنند که در بیشتر ولسوالی‌ های این ولایت جنگ بین قوای افغان و گروه طالبان جریان دارد.

همین اکنون به شمول شفاخانه دو صد بستر دولتی در شهر فراه، بیش از چهل کلینیک و مرکز صحی دیگر در ولایت فراه فعالیت دارد.

XS
SM
MD
LG