لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت ترانسپورت: اموال پاکستانی در بندرها تخلیه می‌شود


وزارت ترانسپورت افغانستان می‌گوید، اموال پاکستانیِ که از طریق تورخم و سپین‌بولدک به افغانستان وارد می‌شود، نخست از موترهای باربری پاکستانی تخلیه و سپس با لاری‌های سکتور خصوصی افغان، به سایر مناطق فرستاده خواهند شد.

حمید طهماسی، سرپرست این وزارت روز سه شنبه به خبرنگاران گفت، رئیس جمهور غنی، اخیراً به منظور حمایت از ترانسپورت سکتور خصوصی فرمانی را صادر کرده است که بر اساس آن فرمان، اموال پاکستانی که با موترهای پاکستانی به افغانستان وارد می‌شوند، نخست در ننگرهار و کندهار تخلیه و سپس با موترهای داخلی به سایر ولایات فرستاده می‌شوند.

او گفت که بر اساس موافقتنامه ترانزیتی اپتا میان افغانستان و پاکستان، پاکستان اموال صادراتی افغانستان را در پشاور تخلیه می‌کند و توسط موترهای پاکستانی به سایر شهرهای آن کشور منتقل می‌گردد که افغانستان نیز اقدام مشابه را انجام داده است.

اما آقای طهماسی، افزود، اموالی که زود فاسد می‌شوند یا آتش می‌گیرند، تحت شرایطی به کابل و سایر ولایات نزدیک نیز منتقل خواهند شد "باید مطمین باشیم که آن وسایط از نمایندگی ما در پشاور کتابچه خط سیر داشته و کمیشن ترانسپورتی خود را داده باشد؛ این گونه اموال را می‌توانند به کابل و سایر ولایات نزدیک منتقل سازند".

آقای طهماسی گفت که موافقتنامه اپتا در برخی موارد با شرایط کنونی افغانستان مطابقت ندارد و آنها اکنون با درنظرداشت واقعیت‌های اقتصادی و تجارتی افغنستان، بار دیگر آن را بازنگری و نتیجۀ آن را با حکومت پاکستان شریک می‌سازند.

همچنان سرپرست وزارت ترانسپورت افغانستان، بندر چابهار را با اهمیت خواند و گفت که واردات اموال تاجران افغان از طریق این بندر، در هر کانتینر بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دالر امریکایی ارزانتر تمام می‌شود.

او گفت که به زودی حکومت افغانستان به منظور ایجاد سهولت‌های بندری، مواففتنامه‌های دوجانبه را با ترکمنستان، تاجیکستان و اوزبیکستان، امضا خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG