لینک های دسترسی

Breaking News

آستن:‌ حدود ۲۰ کشور کمک جدید امنیتی به اوکراین ارسال می‌کنند


لوید آستن،‌ وزیر دفاع ایالات متحده

لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحده، روز دوشنبه ۲۳ می (دوم جوزا)‌ گفت که نزدیک به ۲۰ کشور بسته‌های کمکی تازه را برای اوکراین فراهم می‌کنند.

وزیر دفاع ایالات متحده این مطلب را پس از دومین نشست ''گروه تماس دفاع از اوکراین" بیان کرد. این نشست به گونۀ مجازی برگزار شده بود.

آقای آستن به خبرنگاران گفت که بسیاری از کشورها "مهماتی" را فراهم می‌کنند که به آن "اشد ضرورت" است.او افزود که فراهم آوری سیستم دفاعی، تانک و سایر وسایط زرهی از جمله کمک‌های امنیتی است که این کشورها به اوکراین فراهم می‌کنند.

به گفتۀ وزیر دفاع ایالات متحده، برخی از کشور ها تعهد کرده اند تا قوای اوکراینی را آموزش بدهند و سیستم نظامی آن کشور را پایدار نگهدارند.

دنمارک گفته است که این کشور برای قوای اوکراینی سیستم پرتاب میزایل را فراهم می‌کند و جمهوری چک گفته است که تانک، هیلیکوپتر تهاجمی و سیستم راکت را برای قوای اوکراینی مهیا می‌کند.

به گفتهٔ مارک میلی، لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده، در نشست مجازی روز دوشنبه نمایندگان ۴۷ کشور اشتراک کردند. اتریش، کلمبیا و ایرلند از جمله کشورهایی اند که تازه در این نشست سهم گرفتند.

نشست بعدی این گروه—گروه تماس دفاع از اوکراین —به تاریخ ۱۵ جون سال روان میلادی در بروکسل، پایتخت بلجیم، برگزار خواهد شد.

آستن در جریان این نشست مجازی گفت که همهٔ اشتراک کنندگان این نشست خطر جنگ اوکراین را درک می کنند.

در همین حال، جو بایدن، رییس جمهور امریکا،‌ روز دوشنبه گفت که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه به خاطر "بربریت‌اش که در اوکراین انجام داده است،‌ باید بهای گزافی بپردازد". او همچنان بر اهمیت تحریم‌های درازمدت بر روسیه تاکید کرد.

در همین حال، ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، روز دوشنبه خواستار اعمال فشار بیشتر بر روسیه شد و گفت که باید بر صنعت نفت و نظام بانکی آن کشور تحریم بیشتر وضع شود و تمام تجارت‌ها با روسیه متوقف شود.

آقای زیلینسکی که از طریق ویدیوکنفرانس در کنفرانس اقتصادی داووس سویس صحبت می‌کرد، خطاب به شرکت کنندگان این نشست گفت: "تحریم‌ها باید به حد اعظمی باشد تا روسیه و هر مهاجم احتمالی دیگر که خواستار جنگ ظالمانه علیه همسایۀ خود است، آشکارا پیامدهای فوری اقدامات خود را بداند."

رییس جمهور اوکراین گفت که اگر تحریم‌هایی که اکنون بر روسیه وضع شده است، سه ماه پیش وضع می‌شد، شاید جان ده‌ها هزار نفر نجات می‌یافت. او گفت که جهان به نقطۀ عطف رسیده است و به گفتۀ او "زمان آن است تا تصمیم گرفته شود که آیا خردمندی بر جهان حاکمیت کند یا نیروی بی‌خرد."

آقای زیلینسکی ناوقت دوشنبه در جریان نطق تلویزیونی خود همچنین گفت که روسیه از آغاز تهاجم نظامی خود بر اوکراین، ۱۴۷۴ میزایل را بر کشورش پرتاب کرد است و اکثر این میزال‌ها غیرنظامیان را هدف قرار داده اند.

برخی معلومات این گزارش از خبرگزاری های اسوشیتدپرس، فرانس پرس و رویترز گرفت شده است.

XS
SM
MD
LG