لینک های دسترسی

Breaking News

قانونگذار امریکایی: طالبان برای صلح باید قانون اساسی را قبول کنند


مایکل والتز، عضو مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده، گفته است در صورت که طالبان برای موفقیت روند تامین صلح در افغانستان جدی نباشند، بهتر خواهد بود تا رئیس جمهور ترمپ "از این معامله بد دست بکشد".

این قانونگذارا امریکایی، امروز (چهارشنبه ٢٦ فبروری) در یک مصاحبۀ اختصاصی با تلویزیون آشنا، صدای امریکا گفت که "اگر طالبان در مورد صلح جدی استند، آن گروه باید بگونۀ علنی روابط خود را با القاعده و داعش قطع کند و حکومت و قانون اساسی افغانستان را به رسمیت بشناسد."

قبل بر این، مایک پمپیو، وزیرخارجۀ ایالات متحده، گفته بود، در صورت پایان موفقیت آمیز هفتۀ کاهش خشونت ها در افغانستان، توافقنامۀ صلح میان واشنگتن و طالبان بتاریخ ٢٩ ماۀ فبروری امضا خواهد شد.

اما مایکل والتز که عضو جمهوریخواه در مجلس نمایندگان امریکا است، افزوده که حتی اگر طالبان این اصول را رعایت نیز کنند، موجودیت نظامیان امریکایی و ائتلاف بین المللی برای افزایش قابلیت نظامیان افغان و مبارزه با گروه های القاعده و داعش ضروری میباشد.

این قانونگذار امریکایی همچنان "ثبات در کابل و ثبات در حکومت افغانستان" را قبل از برگزاری مذاکرات بین الافغانی حتمی خواند.

به گفتۀ آقای والتز "درک من اینست که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، رئیس جمهور غنی را برنده اعلام کرده است و اگر چنین باشد، پس فکر میکنم که باید قبل از آغاز مذاکرات، تنش سیاسی بوجود آمده باید حل شود".

اظهارات این قانونگذار امریکایی در حالی بیان شده که زلمی خلیلزاد، فرستادۀ خاص وزارت خارجۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان، روز سه شنبه از تصمیم رئیس جمهور غنی مبنی بر به تعویق انداختن مراسم تحلیف اش استقبال کرد.

به گفتۀ آقای خلیلزاد، این کار میتواند زمان بیشتر را برای مشوره های ضروری بخاطر حفظ منافع بهتر افغانستان و مردم آن کشور توسط حکومت جدید، فراهم خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG