لینک های دسترسی

Breaking News

کودک ناپدید شده در جریان عملیات تخلیه، به اقاربش در کابل سپرده شد


سهیل احمدی پس از پیوستن با خانواده‌اش در کابل

کودک افغان که در جریان عملیات تخیله در میدان هوايی کابل به یک سرباز امریکایی تحویل داده شده بود و سپس ناپدید شد، روز شنبه هشتم جنوری ( ۱۸ جدی) در کابل به اقاربش سپرده شد.

سهیل احمدی دو ماهه به تاریخ ۱۹ اگست سال گذشته در جریان عملیات تخلیه پس از تصرف کابل توسط طالبان، در ازدحام میدان هوایی کابل ناپدید شد.

خبرگزاری رویترز در ماه نومبر سال گذشته در مورد ناپدید شدن این کودک یک گزارش را که حاوی عکس سهیل نیز بود نشر کرد. این کودک توسط یک راننده تکسی به نام حامد صافی در میدان هوایی کابل یافت شده و او این کودک را با خود برده بود.

پس از هفت هفته گفتگو و مذاکره و توقیف کوتاه مدت توسط طالبان، حامد صافی تکسی‌ران سهیل را به پدر کلان و اقارب دیگرش در کابل تسلیم کرد.

پدرکلان سهیل و اقاربش می‌گویند که آنان می‌خواهند این کودک با پدر و مادرش که در جریان عملیات تخلیه از افغانستان بیرون شده اند، یکجا شود.

میرزا علی احمدی که به حیث محافظ سفارت ایالات متحده در کابل ایفای وظیفه می‌کرد و همسرش هراس داشتند که مبادا کودک شان در بیروبار میدان هوایی در جریان عملیات تخلیه آسیب ببیند و از همین رو زمانی که یک سرباز امریکایی به آنان پیشنهاد کمک داد، آنان با عجله تصمیم گرفتند و کودک دو ماهه‌ای شانرا به او دادند.

آنان فکر می‌کردند که از دروازه ورودی میدان فقط پنج متر فاصله دارند و به زودی داخل محوطه‌ٔ میدان خواهند شد.

میرزا علی می‌گوید که در این وقت طالبان که تازه بر کابل مسلط شده بودند، آمدند و به کسانیکه در نزدیک دروازه بودند، دستور دادند که عقب بروند، اعضای دیگر خانواده احمدی توانستند که نیم ساعت بعد خود را به داخل احاطه‌ای میدان هوایی برسانند. وقتی وارد محوطه شدند، سهیل را نیافتند.

میرزا علی با وارخطایی به جستجوی پسرش پرداخت، مسوولین برایش گفتند که ممکن پسرش به بیرون از افغانستان انتقال داده شده باشد و سپس با فامیلش یک‌جا خواهد شد.

میرزا علی با فامیلش دریک پرواز تخلیه نخست به قطر، سپس به آلمان و از آنجا به یک پایگاه اردوی امریکا در ایالت تکزاس منتقل شد.

وزارت‌های دفاع، امور خارجه و امنیت داخلی امریکا به روز شنبه به پرسش‌های مطرح شده در این مورد پاسخ ندادند.​

سهیل در میدان هوایی تنها مانده بود

در همان روز که این کودک از خانواده‌اش جدا شد، حامد صافی در موتر تکسی خود، برادر و خانواده‌اش را که در جریان عملیات تخلیه از کابل به بیرون انتقال داده شدند به میدان هوایی کابل منتقل کرد.

صافی گفت که سهیل روی زمین افتاده بود و می‌گریست. وی افزود تلاش کرد که والدینش را پیدا کند، اما موفق نشد. او این کودک را به خانه برد. صافی سه دختر دارد و می‌گوید مادرش پیش از وفاتش آرزو داشت که وی یک پسر هم داشته باشد.

آقای صافی گفت: "من همان شب تصمیم گرفتم که این طفل را نگهداری می‌کنم و اگر خانواده‌اش پیدا شد، تحویل آنان می‌کنم و اگر نشد من خودم او را پرورش می‌دهم."

صافی به خبرگزاری رویترز گفت که این کودک را جهت معاینه نزد داکتر برده و او را عضو خانواده خود حساب کرد. آقای صافی نام این کودک را محمد عابد گذاشت و عکسش را با کودکان دیگر خانواده‌اش در صفحه فیسبوک خود نشر کرد.

پس از نشر گزارش ناپدید شدن سهیل توسط رویترز، همسایه‌های آقای صافی عکس او را در نسخه ترجمه شده گزارش، شناسایی کردند.

احمدی از خسر ۶۷ ساله خود محمد قاسم رضوی که در ولایت بدخشان زندگی می‌کند و اقارب دیگر خود خواست که سهیل را از نزد آقای صافی تسلیم شوند.

رضوی می‌گوید دو شبانه روز از بدخشان به کابل سفر کرد، یک گوسفند، مقدار میوه خشک و چند جوره لباس را به خانواده آقای صافی تحفه آورد، اما او نخواست سهیل را تسلیم کند، و اصرار می‌کرد که وی و خانواده‌اش هم باید یک‌جا با این کودک به امریکا انتقال داده شوند.

برادر آقای صافی که در ایالت کالیفورنیا زندگی می‌کند، گفت که برادرش برای رفتن به امریکا درخواست نداده است.

پدر کلان این کودک سر انجام به طالبان مراجعه کرده و به آنان گفته است که سهیل توسط آقای صافی اختطاف شده است. آقای صافی به خبرگزاری رویترز گفت که کودک را اختطاف نکرده، بلکه وی رانگهداری می‌کرد.

یک فرمانده محلی طالبان به خبرگزاری رویترز گفت موضوع بین طرفین را قسمی فیصله کرده که خانواده کودک به خانواده صافی مقدار صدهزار افغانی بدهد و کودک را تسلیم شود.

حامد ملنگ، مسوول ساحوی پولیس طالبان گفت: "پدرکلان کودک نزد ما عارض شد، ما حامد را با شواهد که نزد ما موجود بود، پیدا کردیم، به اساس توافق جانبین طفل به پدرکلانش داده شد."

آقای رضوی همچنین گفت که صافی و خانواده اش با از دست دادن سهیل بسیار ناراحت شدند.

او افزود: "حامد و خانمش گریه می‌کردند، من هم گریه کردم، ولی من به آنان اطمینان دادم که هر دوی شما جوان هستید، الله متعال یکی نه بلکه چند اولاد پسر نصیب تان کند. و از هر دوی آنان به خاطر مراقبت سهیل تشکر کردم."

والدین کودک از طریق تماس ویدیوی جریان تحویل دهی پسر شان را تماشا کردند.

احمدی و خانواده‌اش در اوایل ماه دسمبر سال گذشته میلادی از پایگاه اردوی امریکا در تکزاس بیرون شده و حال در ایالت مشیگن زندگی می‌کنند. آنان امیدوار اند که کودک شان هرچه زودتر به ایالات متحده منتقل شود.

XS
SM
MD
LG