لینک های دسترسی

Breaking News

روایت حمدالله محب از چگونگی سقوط کابل به دست طالبان و فرار غنی


حمدالله محب، مشاور امنیت ملی حکومت پیشین افغانستان در مصاحبۀ ویژه با صدای امریکا در مورد جزییات رویدادها در آخرین روزها و ساعات پیش از مسلط شدن طالبان بر کابل، به شمول ''خروج'' محمد اشرف غنی از افغانستان روایت خود را ارایه کرده است.

آقای محب می گوید که با محمد اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان، به این تصمیم نهایی رسیده بود که در صورت رسیدن جنگ به کابل، باید آقای غنی و حکومت وی جنگ را "باختگی" بگیرد و به گفتۀ وی، زمانیکه طالبان به دروازه‌های کابل رسیدند، تصمیم گرفته شد که آقای غنی کابل را ترک کند. او گفت که در مورد خروج آقای غنی از افغانستان هیچ مشورت و هماهنگی با جانب امریکا صورت نگرفته بود.

به تاریخ ۱۵ اگست ۲۰۲۱، محمد اشرف غنی و شماری از کارمندان ارشد ارگ که آقای محب نیز شامل آن بود، سوار بر هیلیکوپتر‌ها کابل را ترک کردند و ساعاتی بعد جنگجویان طالبان وارد ارگ شدند.

آقای محب در این مصاحبه به صدای امریکا گفت که تصمیم خروج آقای غنی از کابل زادۀ رویدادها و جریانات سه سال گذشته بود، نه اینکه فقط در چند روز یا هم در آخرین مقطع اتخاذ شده باشد. او گفت که تصمیم خروج آقای غنی از افغانستان "صد در صد" به سود افغانستان بوده است.

محمد اشرف غنی نیز چند روز پس از خروجش از کابل در یک پیام ویدیویی که از امارات متحدۀ عرب نشر شد در مورد دلیل خروجش از افغانستان وضاحت داد و گفت که برای جلوگیری از خونریزی تصمیم گرفت کابل را ترک کند.

آقای محب بر زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ پیشین ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان، تاخت و بار مسوولیت وضعیت پیش آمده در افغانستان را قسماً به دوش آقای خلیلزاد انداخت و گفت که "خلیلزاد دست طالبان را گرفته به کابل آورد".

اما قبل بر این،‌ آقای خلیلزاد در تازه‌ترین مصاحبه با صدای امریکا گفت که جمهوری افغانستان و گروه طالبان هردو در ناکامی مذاکرات صلح آن کشور باید مقصر شناخته شوند. با اینحال، آقای محب گفت که همه طرف‌ها بار مسوولیت سقوط جمهوریت افغانستان را به دوش دارند.

در پیوند با دلیل خروج محمد اشرف غنی از افغانستان، آقای محب در این مصاحبه گفت که هم مقام‌های حکومت افغانستان و هم استخبارات امریکا اطلاعات داشتند که بر اساس هدایت ادارۀ استخبارات نظامی پاکستان (آی‌اس‌آی) طالبان تصمیم داشتند تا پس از رسیدن به کابل رییس جمهور غنی را "اعدام" کنند.

آقای محب گفت که در روز سقوط کابل به دست طالبان تصمیم داشت با خلیل حقانی که حال به حیث سرپرست وزارت مهاجرین طالبان تعیین شده است،‌ در محلی ملاقات کند. اما به گفتهٔ آقای محب، پس از تماس با تامس وست، نمایندۀ کنونی امریکا در امور افغانستان که در آن زمان معاون آقای خلیلزاد بود، آقای وست با بی اعتمادی بر طالبان برایش گفت: "نخیر، نروید. اعتماد نیست، شاید در یک اتاق ببرد تان و بکشند."

مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان گفت درست سه روز پیش از سقوط کابل به دست طالبان، عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان، پس از آخرین دیدارش با مقام‌های طالبان در دوحه در جلسۀ امنیتی در کابل گفت که از جلسات با طالبان به این برداشت رسیده است که "طالبان به صلح باورمند نیستند."

حمدالله محب گفت که امرالله صالح، معاون رییس جمهور پیشین افغانستان، یک‌روز پیش از خروج آقای غنی کابل را ترک کرده بود، اما مشخص نکرد که آیا تصمیم خروج آقای غنی با امرالله صالح شریک شده بود یا خیر.

او گفت که هیچ کسی، نه حکومت افغانستان و نه هم ایالات متحده چنین پیش‌بینی نکرده بودند که سقوط افغانستان به این سرعت صورت گیرد.

استخبارات ایالات متحده چند هفته پیش از سقوط افغانستان به دست طالبان پیش‌بینی کرده بود که پس از خروج کامل قوای امریکایی از افغانستان، آن کشور در جریان شش‌ماه به دست طالبان سقوط خواهد کرد.

مشاور امنیت ملی حکومت پیشین افغانستان در این مصاحبه گزارش‌ها مبنی بر وضع محدودیت بر فعالیت سیاسی آقای غنی در امارات را "افواهات" خواند و گفت که سیاست امارات متحدۀ عرب این است که به کسی اجازۀ فعالیت سیاسی نمی‌دهد.

محمد اشرف غنی، پس از خروج از افغانستان ابتدا به اوزبیکستان و از آنجا به امارات متحدۀ عرب رفت و به جز دو پیام ویدیویی که در فیسبوک نشر کرده است، تا کنون فعالیت سیاسی و حضور گستردۀ رسانه‌ای نداشته است.

XS
SM
MD
LG