لینک های دسترسی

Breaking News

صرافان در افغانستان به خاطر وضع شرایط جدید برای اخذ جواز اعتصاب کاری کردند


در اعتراض به شرایط جدید بانک مرکزی حکومت طالبان در مورد صدور جواز صرافی‌ و خدمات پولی، صرافان در سراسر افغانستان دست به اعتصاب کاری زدند.

عبدالرحمان زیرک، سخنگوی اتحادیۀ صرافان سرای شهزاده، بزرگترین بازار تبادلهٔ اسعار در افغانستان به صدای امریکا گفت که این اعتصاب کاری روز یکشنبه ۱۵ می (۲۵ ثور) آغاز شد و تا زمانیکه به خواست‌های صرافان رسیدگی نشود، ادامه خواهد یافت.

آقای زیرک افزود که بر اساس شرایط جدید بانک مرکزی طالبان، صرافان باید برای اخذ جواز مبلغ پنج میلیون افغانی به گونهٔ ضمانت به بانک مرکزی افغانستان تحویل دهند.

آقای زیرک افزود که در این وضعیت، صرافان توانایی گرفتن جواز صرافی با چنین شرایط را ندارند و به این دلیل دست به اعتصاب کاری زده اند.

او افزود: "بسیاری صرافی‌ها در ولایات توسط بانک مرکزی افغانستان مسدود شده به خاطر این که باید جواز جدید بگیرند. جواز نو شرایط شان این است که پنج میلیون افغانی به طور ضمانت در بانک مرکزی تحویل می‌شود و ۵۰ میلیون افغانی برای سرمایۀ کار و بار وجود داشته باشد."

شورای سرتاسری صرافان و خدمات پولی افغانستان نیز با نشر قطع‌نامۀ گفته است که به دلیل مشکلات میان بانک مرکزی و این شورا، تمامی صرافانی‌ها تا "امر ثانی" در سراسر این کشور مسدود می‌باشد.

افزایش ارزش دالر در برابر افغانی

همزمان با مسدود شدن تمامی صرافی‌ها در سراسر افغانستان، ارزش دالر در برابر پول افغانی افزایش یافته و در حال حاضر یک دالر امریکایی با بیشتر از ۹۰ افغانی تبادله می‌شود.

اتحادیۀ سرای شهزادۀ کابل یکی از عوامل افزایش ارزش دالر در برابر پول افغانی را اعتصاب کاری صرافان و بسته‌شدن صرافی‌ها توسط طالبان در بسیاری ولایات می‌داند و می‌گوید که ممکن ارزش اسعار خارجی بیشتر از این بالا برود.

آقای زیرک افزود که در روزهای اخیر، یک دالر در مقابل ۸۸ افغانی تبادله می‌شد، اما در حال حاضر، ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی سیر رکودی به خود گرفته است. صرافان می‌گویند که نرخ دالر در برابر افغانی با گذشت هر ساعت در تغییر است.

افت ارزش پول افغانی در مقابل دالر تاثیر مستقیم بر نرخ مواد غذایی و دیگر کالاهای مصرفی دارد و سبب شده است که نرخ مواد اولیه در بازارها بلند برود و مردم عام را بیشتر با مشکلات مواجه سازد.

بانک مرکزی افغانستان تا کنون در مورد اعتصاب کاری صرافان و بلند رفتن ارزش دالر در برابر پول افغانی ابراز نظر نکرده است.

XS
SM
MD
LG