لینک های دسترسی

Breaking News

جنرال امریکایی: ۱۰۰ هزار نظامی روسی در جنگ اوکراین کشته و زخمی شده اند


لوی درستیز قوای مسلح ایالات متحده می‌گوید که در تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین که هشت و نیم ماه از آن سپری می‌شود حدود ۱۰۰ هزار نظامی روسی کشته و زخمی شده و به گفتۀ وی اوکراین نیز "احتمالا" تلفات مشابهی را در این جنگ متحمل شده است.

مارک میلی روز چهارشنبه نهم نومبر (۱۸ عقرب) گفت که تاکنون احتمالاً ۴۰ هزار غیرنظامی اوکراینی در این جنگ کشته شده و بین ۱۵ تا ۳۰ میلیون شهروند اوکراین بیجا یا مهاجر شده است.

آقای میلی افزود: "شما به بیش از ۱۰۰ هزار سرباز روسی کشته و زخمی نگاه می‌کنید، احتمالاً در طرف اوکراینی هم همین طور باشد. انسان‌های زیادی رنج کشیده اند."

این تخمین تلفات نظامیان و غیرنظامیان در جنگ اوکراین، تاکنون بالاترین آمار ارایه شده توسط یک مقام غربی است.

روسیه و اوکراین هردو، تاکنون آمار دقیق تلفات خود را در این جنگ اعلام نکرده و آن را مخفی نگه داشته‌اند.

لوی درستیز قوای مسلح امریکا در مورد چشم انداز دپلوماسی و مذاکره در جنگ اوکراین گفت که امتناع زودهنگام از مذاکره در جنگ جهانی اول باعث مرگ میلیون‌ها نفر و تشدید درد و رنج انسان‌ها شد. او افزود: "بنابراین، زمانی که فرصتی برای مذاکره وجود دارد، زمانی که می توان به صلح دست یافت... از آن لحظه باید استفاده کرد."

این در حالی است که ولادمیر زلینسکی، رییس جمهور اوکراین روز سه شنبه هشتم نومبر (۱۷ عقرب) گفت که کیف آماده است با مسکو مذاکره کند، در صورتیکه به گفتۀ وی مرزهای اوکراین اعاده شود، به قربانیان و آسیب دیدگان ناشی از تهاجم و حملات روسیه غرامت پرداخته شود و برای حسابده نگه‌داشتن عاملان حمله بر اوکراین اقدام شود.

کارشناسان به این باور اند که زمستان پیشرو احتمالاً فرصتی برای نوعی مذاکره باشد. برخی از کارشناسان می‌گویند که شکست‌های پسین مسکو می‌تواند به اوکراین اجازه دهد تا از موضع بهتری وارد میز مذاکره شود، اما برخی دیگر استدلال می‌کنند که روسیه ممکن است از مذاکرات برای خرید زمان برای تنظیم و تجهیز مجدد نیروهای خود برای یک حمله بهاری استفاده کند.

روسیه روز چهارشنبه نهم نومبر (۱۸ عقرب) به نظامیان خود دستور داد تا از شهر خرسون در جنوب اوکراین عقب نشینی کنند.

اما والری زالوژنی، فرمانده نیروهای مسلح اوکراین گفت که کیف هنوز نمی‌تواند تایید کند که آیا نیروهای روسیه عقب‌نشینی می‌کنند یا نه، اما به گفتۀ وی نیروهای اوکراینی در ۲۴ ساعت گذشته پیشروی‌های داشته و ۱۲ شهرک و روستا را در خرسون بازپس گرفته اند. زالوژنی در تویتی نوشت: "ما عملیات‌ تهاجمی را مطابق برنامهٔ خود ادامه می‌دهیم."

آقای میلی در این مورد گفت که شاخص های اولیه حاکی از آن است که روسیه به عقب‌نشینی از خرسون ادامه می‌دهد. اما هشدار داد که ممکن است تکمیل روند خروج نظامیان روسی از خرسون زمان‌گیر باشد.

او گفت که احتمالاً ۲۰ تا ۳۰ هزار نیروی روسی در شمال دریای دنیپرو مستقر اند و افزود که عقب نشنی نیروهای روسی "یک یا دو روز طول نمی‌کشد، روزها و شاید هفته‌ها طول بکشد تا این نیروها به سمت جنوب رودخانه منتقل شوند."

خرسون نخستین منطقۀ شهری اوکراین بود که در آغازین روزهای تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین به تاریخ ۲۴ فبروری سال روان، به تصرف نیروهای روسی در آمد.

ایالات متحده و متحدان غربی آن تلاش کرده اند تا از مداخله مستقیم در درگیری اوکراین جلوگیری کنند، اما اردوی اوکراین را تسلیح کرده تا از کشورشان در برابر تهاجم روسیه دفاع کنند.

باوجود رقم زیاد تلفات، مقامات امریکایی می‌گویند که مسکو نتوانسته است به اهداف خود در اوکراین دست یابد و این سوال را مطرح کرده اند که روسیه تا چه زمانی می‌تواند تهاجمی را که نیروهای زمینی این کشور را نابود کرده و ذخایر مهمات آن را تهی کرده، دوام بدهند.

XS
SM
MD
LG