لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه تمرینات نظامی خود را در بلاروس تمدید کرد


بخشی از تمرینات نظامی مسکو و مینسک در داخل قلمرو بلاروس
بخشی از تمرینات نظامی مسکو و مینسک در داخل قلمرو بلاروس

پس از دو روز درگیری مسلحانه دوامدار میان جدایی طلبان روسی و قوای اوکراینی، روسیه روز یکشنبه ۲۰ فبروری (اول حوت)‌ تمرینات نظامی خود را در بلاروس واقع در امتداد مرز شمالی اوکراین تمدید کرد.

قرار بود تمرینات نظامی مشترک روسیه روز یکشنبه در بلاروس خاتمه یابد. اما ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، علاوه بر تمرینات نظامی در بحیرهٔ سیاه، تمرینات نظامی خود را در بلاروس تمدید کرد و تا حال مشخص نشده است که این تمرینات چه زمانی پایان خواهد یافت.

انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا، در مصاحبه‌ای با تلویزیون CNNگفته است که روسیه در هفته‌های اخیر نه تنها استقرار قوای نظمای خود را در مرز اوکراین افزایش داده است، بلکه مسکو هفتهٔ گذشته حملات سایبری خود را بر وزارت دفاع اوکراین و بانک ‌ها عمدهٔ آن کشور نیز افزایش داد.

آقای بلینکن همچنین گفت که در اثر درگیر‌های اخیر در شرق اوکراین، دو سرباز اوکراین نیز کشته شده و عملکرد روسیه نشان می دهد که مسکو قبل از آغاز جنگ بزرگ، دست به چنین اقدامات نظامی می زند.

این دپلومات ارشد ایالات متحده گفته است که اقدامات روسیه به سمت حملهٔ تهاجمی بر اوکراین در حرکت است. اما جدایی طلبان در شرق اوکراین ادعا کرده اند که قوای کییف پلان حمله بر آنان را دارد، اتهامی که از سوی اوکراین رد شده است.

ولادیمیر زیلنسکی، رییس جمهور اوکراین، اخیراََ در کنفرانس مونیخ آلمان سوالی را مطرح کرد که چرا ایالات متحده و کشور‌های غربی که تعهد بر وضع تعزیرات علیه روسیه کرده اند، تا حال دست به چنین اقدام نزده اند.

آقای بلینکن در پاسخ به این پرسش رییس جمهور اوکراین گفت:‌" به مجردیکه شما تعزیرات را وضع کنید، شما بازدارندگی را از دست می دهید" و تاکید کرد کرد که کشورش هنوز هم برای جلوگیری تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، به دپلوماسی ارجعیت می دهد و افزود که اگر غرب تعزیرات خاصی را مسکو اعلام کند، روسیه "می‌تواند علیه آنها برنامه‌ریزی کند."

وزیر خارجهٔ امریکا تاکید کرد که رهبران کشور‌های غربی تلاش می کنند تا با استفاده از هر فرصت، تصمیم و فکر رییس جمهور پوتین مبنی بر حمله بر اوکراین را تغییر دهند.

آقای بلینکن همچنین گفت که قرار است پنجشنبه پیشرو با سرگی لاوروف، وزیر خارجهٔ روسیه، در اروپا ملاقات کند، مشروط بر اینکه قبل از آن، روسیه بر اوکراین حمله نکند.

با وجود اظهارات پیهم رهبران کشور‌های غربی به خصوص ایالات متحد مبنی بر حملهٔ نظامی روسیه بر اوکراین، مسکو بار‌ها پلان حمله بر اوکراین را رد کرده است.

در آخرین مورد، اناتولی انتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده، به تلویزیون CBS امریکا گفت که مسکو هیچ پلانی برای حمله بر اوکراین را ندارد.

آقای انتونوف با اشاره به استقرار قوای روسیه در مرز اوکراین گفت:‌ "حق مشروع ما است که قوای خود را در هر جاییکه می‌خواهیم در قلمرو روسیه داشته باشیم."

بر خلاف اظهارات مقام‌های غربی مبنی بر افزایش قوای روسیه در مرز اوکراین، این دپلومات روسیه گفت که مسکو بخشی از قوای خود را از مرز اوکراین عقب کشیده است. اما غرب گفته است که اوضاع در مرز میان روسیه و اوکراین را نظارت می کند و تا حال مسکو روند خروج قوای خود از مرز اوکراین را آغاز نکرده است.

اظهارات آقای انتونوف پس از آن بیان شد که جو بایدن، رییس جمهور امریکا، روز جمعه ۱۸ فبروری گفت که معتقد شده است که رییس جمهور پوتین پلان حمله بر مسکو را دارد.

تنش میان کشور‌های غربی و روسیه پس از آن در ماه‌های اخیر شدت گرفت که به گفتهٔ غرب، روسیه کم و بیش ۱۳۰ هزار نیروی خود را در مرز با اوکراین مستقر کرد و در هفته‌های اخیر کم و بیش ۲۰ هزار نیروی خود را برای تمرینات مشترک نظامی به بلاروس اعزام کرد.

کشور‌های غربی هشدار داده اند که اگر روسیه بر اوکراین حملهٔ نظامی کند، امریکا و متحدین آن آماده اند تا بستهٔ فلج کننده از تعزیرات اقتصادی را بر مسکو وضع کنند. اما مقام‌های کرملین بار‌ها گفته اند که قصد حمله بر اوکراین را ندارند.

XS
SM
MD
LG