لینک های دسترسی

Breaking News

خلوتگر: ادعا رییس جمهور غنی در مورد نی غلط است


نی حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان، انتقادات محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان را غلط خواند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان امروز ۲۵ نومبر (چهارم قوس) در جریان سخنرانی در کابل با انتقاد از نی گفت که این نهاد ادعا کرده است که گویا به قضایای خبرنگاران رسیدگی صورت نگرفته است.

رییس جمهور افغانستان با اشاره به برخی از فعالیت های به حمایت از خبرنگاران گفت که حکومت کنونی کمیتۀ مشترک خبرنگاران را ایجاد کرد که تا اکنون ۱۷۲ قضیه را بررسی کرده و به ارگان های عدلی و قضایی معرفی کرده است که از آن جمله بر اساس معلومات لوی سارنوالی به ۶۰ قضیه رسیدگی شده است و ۸۳ نفر به اتهام خشونت علیه خبرنگاران محاکمه شده اند.

آقای غنی گفت که تا حال دو تن به جرم قتل یک خبرنگار افغان به اعدام محکوم شده اند.

او گفت که حکومت فعلی افغانستان قانون دسترسی به اطلاعات و صندوق حمایت از خبرنگاران را ایجاد کرد و خودش پنج میلیون افغانی از جایداد خود به این صندوق هدیه داد و ۲۷ حوت را روز خبرنگاران معرفی کرد.

او به لوی سارنوالی وظیفه داده تا با مسوولین دفتر نی صحبت کند تا هدف مسوولین این نهاد واضح گردد: " وقتی به ریاست جمهوری می آیند یک چیز می گویند و زمانی که از اینجا بیرون می روند چیزی دیگری، پس نیاز است که جنبه های این موضوع بررسی شود که هدف این آن واضح گردد."

اما مجیب خلوتگر، رییس دفتر حمایت از رسانه های آزاد افغانستان (نی) گفت که این اقدام رییس جمهور می‌تواند به نحوی فشار بر رسانه ها و بر آزادی بیان و به صورت مشخص بر دفتر نی باشد.

او افزود که با لوی سارنوالی در این خصوص همکاری خواهد کرد، با وجود آنکه هیچ گاهی در مورد رسانه ها با رییس جمهور صحبت نکرده است.

آقای خلوتگر، به صدای امریکا گفت که تا اکنون فقط دو بار با رییس جمهور غنی دیدار داشته و موضوع مرکزی این ملاقات‌ها رسانه ها نبوده است.

او افزود: " هر جاییکه بحث رسانه شده، اگر رییس جمهور و دفتر اش مرا دعوت کرده شخصاً من نرفته ام و نمایندۀ دفتر ما هم هیچ گاهی نرفته است. پس آقای رییس جمهور هر چه که ادعا می‌کند غلط است."

آقای خلوتگر رییس جمهور را "بهره برداری سیاسی" از افراد متهم کرد و گفت که به همین دلیل در محافل ریاست جمهوری اشتراک نکرده است.

رییس نی، رییس جمهور افغانستان را به آوردن فشار متهم کرده ادعا کرد که رسانه های آزاد تلاش می‌کنند که در شرایط کنونی سیاسی، واقعیت ها از راه های قانونی آن بر ملا شود که تعدادی از این واقعیت ها با "مزاق رییس جمهور و تیم اش برابر نیست به این خاطر کوشش می‌کند که اصطلاحاً پیش از برملا شدن این واقعیت ها، این دفاتر و این رسانه ها و ارزش آزادی بیان را زیر سوال ببرد."

آقای خلوتگر گفت که اگر گزارش های "ما" خلاف واقعیت ها باشد، مسوولیت گفته های خویش را "خواهیم پذیرفت".

XS
SM
MD
LG