لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو: خشونت‌ طالبان به مذاکرات صلح مشکل ایجاد می‌کند


عضو گروه طالبان در هنگام اعدام سه مرد در ولایت غزنی. اپریل ۲۰۱۸

نماینده ملکی ناتو در افغانستان می‌گوید که ادامۀ خشونت‌ها از سوی طالبان غیرقابل پذیرش است، باید کاهش یابد زیرا در برابر آغاز گفتگوهای صلح مشکل ایجاد می‌کند.

ستیفانو پونتیکورو، روز شنبه چهارم جولای (۱۴ سرطان)​ در یک پیام ویدیویی گفته است که "خشونت‌ها از سوی طالبان باید کاهش یابد، این غیرقابل پذیرش است. این [خشونت‌ها] در برابر رسیدن به مذاکرات صلح مشکل ایجاد می‌کند."

این مقام ناتو همچنان افزوده که گفتگوهای بین‌الافغانی به زودی آغاز خواهد شد.

آقای پونتیکورو گفته است که اعضای رهبری ناتو تصریح کردند که به حمایت شان از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه خواهند داد.

در این حال، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان گفته است که با مقام‌های قطر و اعضای هیات سیاسی گروه طالبان در دوحه دیدار کرده است.

آقای خلیلزاد افزوده که در این دیدار طرف‌ها در مورد پیشرفت در روند صلح افغانستان و امکان سرمایه‌گذاری در این کشور پس از برقراری صلح، صحبت کرده اند.

ناتو در حالی بر کاهش خشونت‌های گروه طالبان تاکید می‌کند که هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از افزایش "حملات عمدی" بر غیرنظامیان در این کشور ابراز نگرانی کرده و افزوده است که همزمان با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی طرف‌های درگیر در این کشور باید به خشونت‌ها پایان دهند.

یوناما گفته است که در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، بیش از ۸۰۰ غیرنظامی قربانی "حملات عمدی" در افغانستان شده اند.

ملل متحد ۵۰ در صد از این تلفات را به طالبان نسبت داده است.

XS
SM
MD
LG