لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد با مقام‌های پاکستانی دربارۀ صلح افغانستان گفتگو کرد


زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان پس از سفر به ازبیکستان راهی اسلام‌آباد شده و با مقام‌های پاکستانی دیدار و گفتگو کرده است.

سفارت ایالات متحدۀ امریکا در پاکستان روز پنجشنبه دوم جولای (۱۲ سرطان) با نشر اعلامیۀ گفته است که آقای خلیلزاد با مقام‌های این کشور در پیوند به صلح افغانستان صحبت کرده و از تلاش‌های اسلام‌آباد در پیش‌برد این روند قدردانی کرده است.

آقای خلیلزاد همچنان تامین صلح در افغانستان را برای ثبات و توسعۀ منطقه مهم عنوان کرده و افزوده است که حکومت افغانستان و طالبان به آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نزدیک شده اند.

در این حال، دفتر رسانه‌های وزارت خارجۀ پاکستان با نشر اعلامیۀ از دیدار آقای خلیلزاد با شاه محمود قریشی، وزیر خارجۀ این کشور خبر داده است.

در این دیدار آقای قریشی از تداوم خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده و همچنان خواستار ادامۀ تبادلۀ زندانیان میان دولت افغانستان و طالبان شده است.

آقای قریشی همچنان از ایجاد تیم مذاکره‌کنندۀ حکومت و ایجاد شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان استقبال کرده و گفته است که تمامی طرف‌ها باید خشونت‌ها را کاهش دهند.

در اعلامیه همچنان آمده است که وزیر خارجۀ پاکستان از تلاش‌های عناصر مخرب برای برهم‌زدن روند صلح افغانستان ابراز نگرانی کرده و افزوده است که "باید جلو تخریب‌کنندگان روند گفتگوهای بین‌الافغانی گرفته شود".

تلاش‌های جدی به ویژه از جانب ایالات متحده جریان دارد تا مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان برگزار شود؛ اما تا کنون تاریخ و مکان برگزاری این مذاکرات مشخص نشده است.

این در حالی است که محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان شام دیروز در مصاحبۀ با تلویزیون ملی آن کشور گفت که به احتمال قوی نخستین مذاکرات حکومت افغانستان با طالبان در قطر برگزار خواهد شد.

رییس جمهور افغانستان از اندونیزیا، ازبکستان، آلمان، ناروی، روسیه و چین به عنوان کشورهای نام برد که علاقمند میزبانی مذاکرات صلح افغانستان اند. او گفت که در هفته‌های آینده با ۱۸کشور دوست و همسایۀ نزدیک و دور افغانستان در این مورد بحث می شود تا اجماع منطقه‎ای و بین المللی به دست آید.

XS
SM
MD
LG