لینک های دسترسی

Breaking News

'۴۸ در صد افغان‌ها به آب آشامیدنی صحی دسترسی ندارند'


وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان می‌گوید که ۵۲ در صد افغان‌ها، به ویژه، روستانشینان به آب آشامیدنی صحی دسترسی داشته و تلاش‌ها برای فراهم‌کردن آب آشامیدنی صحی برای ۴۸ در صد شهروندان دیگر جریان دارد.

مجیب‌الرحمان کریمی، وزیر احیا و انکشاف دهات افغانستان می‌گوید که فراهم‌کردن آب آشامیدنی صحی به شهروندان، خصوصاً روستانشینان یکی از اولویت‌های این وزارت است.

آقای کریمی گفت: "امید داریم که این ارقام بالا برود و تلاش داریم که بودجه بیشتر و توجه همکاران بین‌المللی خود را در این عرصه جلب بکنیم".

پیش از این وزارت صحت افغانستان گزارش داده بود که سالانه صدها کودک افغان به دلیل اسهالات جان می‌دهند. یکی از عوامل این اسهالات، نبود آب آشامیدنی صحی عنوان شده است.

برنامه ملی آبرسانی، حفظ الصحه محیطی و آبیاری در سال ۲۰۰۳ در چوکات وزارت احیا و انکشاف دهات ایجاد گردیده که هدف آن دسترسی صد در صدی جامعه روستایی با آب آشامیدنی صحی با معیارهای سازمان صحی جهان تا سال ۲۰۲۰ میلادی است.

به گفتۀ آقای کریمی، وزارت احیا و انکشاف دهات، ۷۰ در صد خدمات خود را بر روستاها متمرکز کرده است؛ چون بیشتر نفوس افغانستان در روستاها زندگی می‌کنند.

رویینا شهابی، سخنگوی ادارۀ ملی احصاییه و معلومات افغانستان، به صدای امریکا گفت که از مجموع ۳۲.۲ میلیون جمعیت این کشور، ۲۳ میلیون نفر که ۷۱.۴ در صد نفوس را تشکیل می‌دهند، در روستاها زندگی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG