لینک های دسترسی

Breaking News

هشتمین واقعۀ مثبت پولیو در ارزگان ثبت شد


مقام‌های وزارت صحت عامۀ افغانستان تایید کرده اند که یک واقعۀ مثبت دیگر پولیو در ترینکوت مرکز ولایت ارزگان ثبت شده است.

با این حساب، آمار مثبت پولیو در ارزگان به هشت واقعه رسید.

ریاست صحت ارزگان روز چهارشنبه ۱۱ سپتمبر (۲۰ سنبله) در اعلامیه‌ای گفته است که کودک مبتلا به پولیو، ۱۴ ماهه است و هیچگاه واکسین ضد پولیو را نگرفته است. خانوادۀ این کودک در ساحۀ ناقل‌آباد شهر ترینکوت زندگی می‌کند؛ محلی که تحت کنترول مخالفان مسلح قرار دارد.

عبدالشکور نصرت، رییس معافیت کتلوی حوزۀ جنوب به صدای امریکا گفت که ارزگان دارای بیشترین آمار واقعات پولیو در افغانستان است.

او گفت: "اگر واکسین پولیو به گونۀ خانه به خانه بر کودکان تطبیق نشود ممکن این آمار افزایش یابد. در سطح ولایتی تلاش جریان دارد که اجازۀ تطبیق واکسین خانه به خانه را بگیریم و واکسین را به آن کودکانی برسانیم که با تهدید پولیو مواجه استند."

میرجان راسخ، مسوول رسانه‌های مرکز هماهنگی پولیو در وزارت صحت عامۀ افغانستان گفت که آنان نیز در این بخش شدیداً نگران استند.

به گفتۀ وی، تیم‌های صحی هنوز هم نتوانسته اند واکسین پولیو را در ساحات بیرون از کنترول دولت تطبیق کنند.

آقای راسخ افزود: "تا اکنون در این بخش تلاش‌ها نتیجه نداده است، نگرانی ما در قبال آن کودکانی است که به صورت مسلسل از تطبیق واکسین باز مانده اند. از سویی هم واقعات جدید ثبت می‌شود که آمار آن هر روز بیشتر می‌شود."

از مدت زیادی به این طرف، به دلیل مخالفت‌های مخالفین مسلح دولت در حوزۀ جنوب، بیش از یک میلیون کودک از گرفتن واکسین پولیو محروم مانده اند.

در این بخش مقام‌های صحی در محل به کمک بزرگان قومی تلاش می‌کنند مشکلات را حل کنند، اما این تلاش‌ها هنوز نتیجه زیادی نداشته است.

از آغاز سال روان میلادی تا اکنون، آمار کودکان مبتلا به پولیو در افغانستان به ۱۶ نفر رسیده که هشت واقعه آن در ارزگان، پنج واقعه در هلمند، دو واقعه در کندهار و یک واقعه هم در کنر ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG