لینک های دسترسی

Breaking News

دو مورد جدید پولیو در افغانستان؛ آمار امسال به ۱۵ تن رسید


مقام‌های وزارت صحت عامه تایید کرده اند که دو کودک دوونیم ساله و شش ماهه به بیماری فلج اطفال یا پولیو مبتلا شده اند.

به گفتۀ مقام‌ها این دو واقعۀ مثبت پولیو در ترینکوت مرکز ارزگان و ولسوالی چورۀ این ولایت ثبت شده است که این کودکان مبتلا به پولیو در تمام عمر شان یک بار واکسین شده اند.

میرجان راسخ، مسوول روابط عامۀ برنامۀ پولیو در وزارت صحت عامه افغانستان امروز یکشنبه اول سپتمبر (۱۰ سنبله) به صدای امریکا گفت که شمار واقعات مثبت پولیو در ارزگان به هفت رسید و این خطری برای کودکان پایین‌تر از پنج سال در این ولایت است.

داکتر عبدالرشید نصرت، رییس معافیت کتلوی در حوزۀ جنوب افغانستان، به صدای امریکا گفت که افزایش موارد مثبت پولیو "بسیار نگران‌کننده است؛ اما طالبان برای راه اندازی کمپاین واکسین به سطح محلی در ارزگان، موافقت کرده اند.

او گفت: "این دو قضیۀ که تازه ثبت شده است، کمپاین در ارزگان نبود؛ اما سه هفته قبل در ساحات محدود یک کمپاین آغاز شده است، اما از لحاظ کیفیت خوب نبود. در این حوزه خطر کنونی پولیو بسیار جدی است، پنج روز قبل طالبان اجازۀ تطبیق واکسین را در مراکز صحی داده اند. ما امیدواریم که ویروس موجود پولیو را محو کنیم".

به گفتۀ مقام‌های صحی، موارد مثبت پولیو در مناطقی ثبت شده اند که از یک سال گذشته به این طرف، کودکان واکسین پولیو نشده اند.

از آغاز سال روان میلادی تا اکنون، رقم واقعات مثبت پولیو در افغانستان به ۱۵ رسید که هفت واقعۀ آن در ارزگان، پنج مورد در هلمند، دو در کندهار و یک مورد هم در ولایت شرقی کنر ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG