لینک های دسترسی

Breaking News

اکثریت زندانیان رها شدۀ طالبان به میدان جنگ برگشته اند – دانش


معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان طالبان را به عهد شکنی متهم کرده و می‌گوید که اکثریت زندانیان رها شدۀ این گروه از زندان‌های افغانستان دوباره به میدان‌های جنگ بازگشته اند.

محمد سرور دانش که روز دوشنبه نهم نومبر (۱۹ عقرب) در نشستی در کابل سخنرانی می‌کرد گفت که به دلیل امتیازات زیادی که از سوی دولت به طالبان داده شد، در حال حاضر مردم افغانستان حکومت را زیر سوال قرار داده اند.

آقای دانش افزود: "امروز مردم حکومت افغانستان زیر سوال قرار می‌دهد به خاطر امتیازات زیاد که به طالبان داده شد در مورد رها سازی زندانیان آنان... مردم، حکومت افغانستان را مسوول می‌دانند به خاطر این که اکثریت افراد رها شده برخلاف تعهد شان دوباره به میدان‌های جنگ رفته اند."

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان همچنان گفت که تشدید خشونت‌ها به ویژه ترورهای "کور" طالبان در جریان مذاکرات بین‌الافغانی برای حکومت قابل قبول نیست و این کار نقض صریح موافقت‌نامۀ امریکا با طالبان است.

آقای دانش افزود که طالبان به هیچ تعهد شان عمل نکرده و حتا روابط شان را با دیگر گروه‌های تروریستی قطع نکرده اند. به گفتۀ وی این گروه هنوز هم بر موضع جنگ‌طلبانۀ شان تاکید کرده و به راه حل مسالمت‌آمیز در افغانستان باور ندارند.

او افزود که طالبان به خاطر انعطاف‌ناپذیری که دارند عامل اصلی بن‌بست در مذاکرات دوحه اند و در مدت نزدیک به دو ماه مانع هر نوع پیشرفت در مذاکرات شده اند.

آقای دانش از تلاش‌های کشورهای منطقه و جهان برای پیش‌برد گفتگوهای صلح افغانستان قدردانی کرد و افزود که حکومت افغانستان خواهان حل اختلاف‌ها و آغاز بی‌درنگ مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه پایتخت قطر است.

او همچنان از رهبری جدید حکومت ایالات متحدۀ امریکا خواست: "امیدواریم که در دورۀ رهبری جدید حکومت امریکا از روند طی شده [صلح] یک بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود".

آقای دانش در حالی طالبان را مسوول بن‌بست در مذاکرات صلح دانسته و خواستار بازنگری در این روند شد که گروه طالبان دیروز از رییس جمهور آیندهٔ امریکا خواسته اند تا به توافقی که میان ایالات متحده و این گروه امضا شده است، پابند بماند.

XS
SM
MD
LG