لینک های دسترسی

Breaking News

کابل: تمام زندانیان رها شده؛ طالبان: نشده


وزارت دولت در امور صلح افغانستان می‌گوید که تمامی زندانیان گروه طالبان مطابق به فهرست این گروه از بند رها شده اند، اما طالبان می‌گویند که روند رهایی زندانیان تکمیل نشده است.

ناجیه انوری، سخنگوی این وزارت روز سه شنبه هشتم سپتمبر (۱۸ سنبله) در صفحۀ تویترش نگاشته است: "جمهوری اسلامی افغانستان تمام ملزومات آغاز مذاکرات مستقیم صلح را انجام داده است. ضرورت است که طرف مقابل (طالبان) نیز رسماً به مردم افغانستان اطمینان دهد که رهایی اسرای نیرو‌های امنیتی و دفاعی افغانستان را تکمیل کرده و هیچ اسیری نزد آنان باقی نمانده است."

حکومت افغانستان گفته است که فقط شش تن از زندانیان این گروه که در قتل نیروهای خارجی در افغانستان مجرم شناخته شده اند، هنوز رها نشده اند و قرار است به قطر منتقل شوند.

اما گروه طالبان گفته اند که دلیل سبب تاخیر در روند مذاکرات مستقیم، عدم رهایی تمامی زندانیان این گروه از بند است.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در صفحهٔ تویترش نگاشته است که کار روی نهایی‌شدن رهایی تمامی زندانیان این گروه از بند حکومت افغانستان جریان دارد و با تکمیل آن، مذاکرات بین‌الافغانی آغاز خواهد شد.

آقای نعیم افزوده است: "زمانی که روند آزادسازی زندانیان تکمیل شد، تیم مذاکراتی ما برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی آماده خواهند شد."

این در حالی است که ریاست جمهوری افغانستان دیروز اعلام کرد که طالبان تا اکنون برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی آماده نیستند و همین موضوع سبب تاخیر گفتگوهای مستقیم شده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری به خبرنگاران گفت که حکومت افغانستان تمام آمادگی‌های خود را برای شروع این مذاکرات روی دست گرفته است.

به گفتۀ آقای صدیقی هیات تخنیکی حکومت از چند روز به این‌سو در قطر حضور دارد و مصروف آمادگی‌ها در این مورد است.

به گفتۀ وی هیچ مانع برای انجام گفتگوها از سوی دولت افغانستان وجود ندارد و هیات حکومت پس از اعلام آمادگی طالبان به قطر سفر خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG