لینک های دسترسی

Breaking News

فیصل: ۱۹ نظامی افغان شامل افراد آزادشده از سوی طالبان اند


شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که بسیاری افراد آزاد شده توسط طالبان غیرنظامیان اند و در میان این زندانیان تنها ۱۹ نفر آنان عضو نیروهای امنیتی افغان بوده اند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان روز شنبه ۱۸ اپریل (۳۰ حمل) به خبرنگاران گفت که پس از آغاز روند تبادلۀ زندانیان میان دو طرف؛ گروه طالبان تا اکنون ۶۰ زندانی را از بند رها کرده اند که شامل ۱۹ نظامی، سه کارمند ملکی و ۳۸ غیرنظامی بوده اند.

آقای فیصل افزود: "۲۰ نفر که در کندهار رها شده، ۱۰ نفر آنان نظامی اند، سه نفر شان کارمندان ریاست زراعت قندهار بوده و چهار نفر هم زیر سن استند. ۴۰ نفری که در لغمان رها شده فقط نه نفر آنان عضو نیروهای امنیتی و دفاعی افغان استند."

به گفته آقای فیصل "طالبان بسیاری غیرنظامیان و افراد زیر سن را زندانی کرده و حتی مورد شکنجه قرار می‌دهند."

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان همچنان گفت که طالبان پس از امضای توافق صلح با ایالات متحده امریکا، گروگان‌گیری را در بخش‌های این کشور آغاز کردند تا بتوانند شماری را که در توافقنامه صلح به رهایی آنان تعهد کردند، تکمیل نمایند.

آقای فیصل افزود که حکومت افغانستان یک "فهرست مکمل" زندانیان‌اش را به هیات تخنیکی گروه طالبان سپرده؛ اما کسانی که تا اکنون از سوی طالبان رها شده، مطابق آن فهرست نبوده است.

به گفته این مقام حکومت افغانستان کاهش خشونت هم از موارد جدی است که از سوی طالبان در هفته‌های اخیر رعایت نشده است.

گروه طالبان تا اکنون در این مورد چیزی نگفته اند.

طالبان از چند روز به اینسو، ۶۰ زندانی و حکومت افغانستان ۳۶۱ زندانی طالبان را رها کرده اند؛ شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که بر اساس فرمان رییس جمهور غنی قرار است ۱۵۰۰ زندانی دیگر طالبان نیز از بند رها شوند.

توافقنامه صلح میان ایالات متحده و طالبان به تاریخ ۲۹ فبروری امضا شد. کاهش خشونت‌ها، رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از محابس دولت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی از سوی طالبان، از نکات اساسی این توافقنامه اند.

XS
SM
MD
LG