لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان:‌ حصارکشی در امتداد مرز با افغانستان را ادامه می‌دهیم


پاکستان از سال ۲۰۱۷ میلادی به این سو، حصارکشی مرز با افغانستان را آغاز کرده است

وزارت خارجهٔ پاکستان روز دوشنبه سوم جنوری (۱۳ جدی) گفت که از طریق مجرا‌های دپلوماتیک با رهبران طالبان در ارتباط است تا "برخی سر درگمی‌ها" که به دلیل نصب حصار امنیتی در مرز میان دو کشور به وجود آمده است، حل شود.

شاه محمود قریشی،‌ وزیر خارجهٔ‌ پاکستان در یک کنفرانس خبری در اسلام‌آباد گفت که کشورش مصمم است از "منافع" خود محافظت کند و به طور یک‌جانبه به حصارکشی مرز میان دو کشور ادامه می‌دهد. افغانستان و پاکستان تقریبا ۲۶۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند.

اظهارات این دپلومات ارشد پاکستانی پس از آن بیان شد که قوای سرحدی گروه طالبان تلاش کرد مانع ایجاد حصارکشی میان دو کشور شود.

بر اساس گزارش‌ها، آخرین رویداد در آخر هفته رخ داد و قوای سرحدی گروه طالبان بخشی از حصارهای مرزی میان دو کشور را برچید.

آقای قریشی در واکنش به این اقدام طالبان گفت: "ما خاموش نیستیم. ما حصار‌ها را نصب کرده‌ایم و انشالله این تلاش ادامه خواهد یافت."

پیش از این، یک سخنگوی وزارت دفاع طالبان از پروژهٔ حصارکشی در امتداد مرز با افغانستان انتقاد کرده و گفته بود که پاکستان "حق ندارد سیم خاردار را در امتداد خط دیورند احداث کند و اقوام دو طرف سرحد را از هم جدا کند."

اما مقام‌های طالبان تا حال در مورد اظهارات تازهٔ وزیر خارجهٔ پاکستان تبصرۀ نکرده اند.

حکومت‌های پیشین در افغانستان در مورد مرزبندی دوران استعمار بریتانیا که در سال ۱۸۹۳ میلادی صورت گرفت، با پاکستان اختلاف نظر دارند. ​این مرز در نتیجه توافق هنری مورتیمر دیورند، یک دپلومات وقت هند بریتانیایی و عبدالرحمان خان،‌ حاکم وقت افغانستان، صورت گرفت.

پاکستان اعتراضات حکومت‌های افغانستان را رد کرده و گفته است که این مرز بین‌المللی را زمانی در سال ۱۹۴۷ میلادی به میراث گرفت که استقلال خود را از بریتانیا به دست‌ آورد.

اما اختلافات در مورد وضعیت مرز میان افغانستان و پاکستان هنوز هم روابط دو کشو را تیره می‌کند.

این حصارکشی بزرگ که نظامیان پاکستان رهبری آن را بر عهده دارند،‌ در سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز شد تا ظاهراً جلو قاچاق و عبور و مرور غیرقانونی تندروان میان دو کشور گرفته شود.

مقام‌های پاکستان گفته اند که بیش از ۹۰ درصد این حصارکشی تکمیل شده است.

پروژهٔ حصارکشی توسط پاکستان در برخی اوقات موجب برخورد‌های مرگبار میان قوای پاکستانی و قوای امنیتی حکومت پیشین افغانستان که از حمایت غرب برخوردار بود، نیز شده بود.

XS
SM
MD
LG