لینک های دسترسی

Breaking News

کهر: اعتماد قابل ملاحظه افغانستان و پاکستان


حنا ربانی کهر وزیر خارجه پاکستان که پس از شرکت در نشست کابل در یک کنفرانس خبری جداگانه حضور یافت می گوید نسبت به ده سال گذشته تغیرات مثبتی در روابط افغانستان و پاکستان به وجود آمده و تلاش ها برای بهتر شدن این روابط همچنان ادامه دارد.

حنا ربانی کهر میگوید با وجود این که هنوز هم راه درازی بخاطر اعتماد سازی میان پاکستان و افغانستان باقی است اما او میگوید اعمتادی که در حال حاضر میان دو کشور به وجود آمده باید نادیده گرفته نشود.

خانم کهر در مورد افزود: "در روابط دوجانبه که با افغانستان ایجاد کردیم باز هم به کار های زیادی نیاز است، اما در مورد اعتماد دوجانبه اگر شما از جای که ما آغاز کردیم نگاه کنید و این که ما قادر شده ایم آن را با برادران و خواهران افغان خود گسترش دهیم ،حداقل چیزی است که میتوانیم به آن افتخار کنیم."

حنا ربانی همچنان گفت قرار است بخاطر تحکیم روابط میان افغانستان و پاکستان صدر عظم پاکستان نیز در ماه جولای به افغانستان سفر کند.

وزیر خارجه پاکستان همچنان یک بار دیگر این اتهامات را که گروه های تروریستی بخصوص شکبه حقانی در پاکستان فعالیت دارد و از جانب آن کشور حمایت می شود رد کرد.

او می گوید: " من این را بارها گفته ام و باز هم تکرار میکنم که پاکستان هیچ نوع دلسوزی و حمایت از هیچ گروه نمیکند که به کسی ضرر می رساند، وقتی که ما میگویم آینده ما با افغانستان گره خورده چطور می توایم که علیه افغانستان قرار بگیریم، همچنان باید بگویم که این گروه ها را در گذشته کی حمایت میکرد."

وزیر خارجه پاکستان همچنان در پاسخی سوالی در مورد پروسه صلح و ادغام مجدد گفت پاکستان از این برنامه به رهبری دولت افغانستان حمایت می کند و هرچه در توان دارد برای مؤفقیت این پروسه انجام می دهد.

او می گوید: "پاکستان هرچه در توان دارد انجام می دهد، و همچنان کاری را که برادران و خواهران افغان ما از ما بخواهند انجام خواهیم داد، همچنان باید بگویم که این پروسه باید به رهبری دولت افغانستان و تصامیم داخلی این کشور باشد."

وزیر خارجه پاکستان همچنان در رابطه به امضای پیمان ستراتیژیک میان افغانستان و امریکا تبصره کرد و گفت افغانستان یک کشور مستقل است و پاکستان به تصامیم این کشور احترام دارد.

او همچنان در پاسخ سوال خبرنگاران در رابطه به مشکل محموله های قوت های ناتو گفت تا کنون این مشکل حل نشده و گفتگو ها در این مورد جریان دارد.

اما حنا ربانی کهر میگوید فهرستی از کتاب های معارف افغانستان که توسط کاروان های ناتو انتقال میافت و اکنون در بندر کراچی پاکستان متوقف است به آنان رسیده و قرار است تا هفته آینده اجازه ورود به این کتب به افغانستان داده شود.

XS
SM
MD
LG