لینک های دسترسی

Breaking News

مقام افغان: تحقیقات روی حملات راکتی پاکستان بر افغانستان ادامه دارد


مقام افغان: تحقیقات روی حملات راکتی پاکستان بر افغانستان ادامه دارد

وزارت خارجه افغانستان میگوید تحقیقات در خصوص راکت هایی که از خاک پاکستان به داخل افغانستان پرتاب شده است جریان دارد.

مقامات وزارت خارجه به روز یک شنبه همچنان در یک کنفرانس خبری گفته اند که وزیر خارجه افغانستان در رابطه به احیایی راه جدید ابریشم در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک صحبت کرده است.

وزارت خارجه افغانستان حملات راکیتی از آن سوی خط دیورند بر مناطق مرزی افغانستان را محکوم نموده و میگوید تحقیقات در این مورد آغاز شده است .

فرامز تمنا یکی از سخنگویان وزارت خارجه به روز یک شنبه در یک کنفرانس خبری گفت تا کنون روشن نشده است که این راکیت ها از سوی کدام گروه و کدام سمت به داخل افغانستان پرتاب شده است.

او گفت "در این مرحله هم که آغاز شده، کار شناسان امنیتی افغان در منطقه حضور دارند، بخاطر این که تحقیقات بیشتر را انجام بدهند که این راکیت ها از کجا، از کدام منطقه و توسط کدام افراد پرتاب شده است، پس از روشن شدن صحت مطلب وزارت خارجه از مجرای دیپلوماتیک اقدام خواهد کرد. اجازه بدهید که مسؤلین امنیت در مورد قضیه تحقیقات بیشتر را انجام بدهند"

به اساس گزارش ها در روزهای اخیر ده ها راکیت از آنسوی خط دیورند به داخل افغانستان در ولایات کنر و نورستان پرتاب شده است که تلفات انسانی و خسارات مالی هنگفت را در پی دارد.

وزارت خارجه میگوید تا هنوز میزان خسارات و تلفات ناشی از این حملات راکیتی روشن نشده است.

مقامات وزارت خارجه میگویند که حکومت افغانستان در این راستا از صبر و حوصله کار میگیرد.

حدود دو ماه قبل نیز مناطق مرزی افغانستان از آن سوی خط دیورند مورد حملات راکیتی قرار گرفت.

آن حملات نیز تلفات قابل ملاحظه انسانی را در پی داشت.

وزارت خارجه افغانستان همچنان در رابطه به کشیده گی های که در این اواخر میان اسلام آباد و واشنگتن به میان آمده میگویند، تیره گی روابط میان دو کشور به نفع افغانستان نیست.

معاون سخنگوی وزارت خارجه در این مورد گفت "دیدگاه ما این است که تیره گی روابط میان اسلام آباد و واشنگتن خیلی به نفع صلح در منطقه نیست، ما برای تداوم جلب و جذب همکاری صادقانه پاکستان در امر مبارزه با تروریزم به حسن تفاهم میان اسلام آباد و واشنگتن ضرورت داریم. تصور من این است که هر قدر که امریکا و پاکستان روابط بهتری داشته باشند، اجلاس های سه جانبه که افغانستان هم عضو آن است قوی تر خواهد بود و ما نقش صادقانه تر و برازنده تر پاکستان در امر مبارزه با تروریزم را خواهیم داشت."

پس از حملات تروریستی اخیر در شهر کابل و سفارت امریکا، مقامات امریکایی شبکه حقانی را مسؤل این حملات خوانده و گفتند که آی اس آی یا اداره استخباراتی پاکستان با شبکه حقانی رابطه نزیک دارد.

اظهارات مقامات امریکایی در این خصوص عکس العمل های شدید مقامات پاکستانی را نیز در پی داشت.

وزارت خارجه افغانستان همچنان میگوید وزیر خارجه افغانستان در شصت وششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشست های جداگانه با شماری از نمایندگان و وزرای خارجه کشورهای های منطقه در رابطه به مسایل افغانستان و همکاری های دوجانبه صحبت کرده است.

مقامات وزارت خارجه همچنان گفتند که وزیر خارجه افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل که در نیویارک دایر شده است ، در رابطه به احیایی راه تجارتی جدید ابریشم با وزرای کشور های منطقه صحبت کرده است و خواهان همکاری جامعه جهانی برای احیایی این راه شده است.

کارشناسان افغان میگویند احیایی راه ابریشم میتواند ، بدیل خوبی باشد برای کاهش نیازمندی افغانستان به راه های ترانزیتی پاکستان.

XS
SM
MD
LG