لینک های دسترسی

Breaking News

شدیدترین رویارویی لفظی هند و پاکستان در مجمع سالانه ملل متحد


وزاری خارجه هند و پاکستان، دو کشور متخاصم در منطقه در نشست های مجمع عمومی ملل متحد به روز شنبه شدید ترین رویارویی لفظی در جهان را رقم زدند.

هند پاکستان را به حمایت از دهشت افگنی متهم کرد و پاکستان نیز هند را حامی دهشت افگنی خوانده گفت آن کشور سیاست را بر صلح ترجیح می دهد.

هفته گذشته، عمران خان، صدراعظم پاکستان به روز شنبه به خاطر لغو آنچه مذاکرات مقامات عالی رتبه دو کشور در چندین سال گذشته در جهان دانست، هند را خودخواه توصیف کرد.

شاه محمود قرشی وزیر خارجه پاکستان با حفظ همین لحن در مجمع عمومی ملل متحد گفت لغو مذاکرات از سوی هند با دلایل بی اساس می باشد. او هند را به حمایت از دهشت افگنی متهم کرد.

قریشی گفت "افغانستان و یکجا با پاکستان به شدت از دستان بازی قدرت های جهانی، محاسبات غلط استراتژیک و ناهنجاری رنج برده است. اما به جنگ افغانستان راه حل نظامی نیست – جنگی که نتیجه آن ناگزیر است. حالا وقت آن نتیجه گیری است. توافق در پی مذاکره به خاطر نگرانی و حضور فزاینده داعش در افغانستان فورا لازم است. هیات پاکستانی به حمایت خد از روند مصالحه و آشتی مربوط افغان ها و تحت رهبری افغانها ادامه خواهد داد."

این الفاظ تند قریشی بعد از سخنرانی تند وزیر خارجه هند در مجمع عمومی ملل متحد بود که اسلام آباد را به "دورویی" متهم کرد.

سوشما سواراج، وزیر خارجه هند گفت "در مورد کشور ما، دهشت افگنی از سرزمینی دوری نیامده است بلکه از سرحد کشورهمسایه آمده است. تخصص همسایه ما تنها محدود به زمینه های تولید دهشت افگنی نیست، بلکه تخصص آن تلاش به مخفی کردن شیطنت با دورویی می باشد."

سواراج و قریشی قرار بود در حاشیه مجمع عمومی ملل متحد این هفته دیدار کنند، اما هند این ملاقات را یک روز بعد از آن لغو کرد که آن کشور اعلام کرد که یک گارد سرحدی هند در منطقه تحت مناقشه کشمیر کشته شدند.

از سرگیری مذاکرات برای چندین سال است که روی مسئله کشمیر به بن بست رسیده است، طوری که دو کشور ادعای بخشی از آن را دارند. پاکستان و هند از زمان استقلال شان از بریتانیا در سال ۱۹۴۷ به خاطر آن منطق دوبار با هم جنگیده اند.

در همین حال، سر استوارت پیچ، رئیس کمیته نظامی ناتو روز شنبه هشدار داد که امنیت جهانی اکنون متغیر و غیر قابل پیشینی است.

سر استوارت پیچ، مارشال قوای هوایی و رئیس کمیته نظامی ناتو گفت "ما در ناتو بر مساعی اصلی عملیاتی مان را تمرکز می کنیم: ماموریت حمایت قاطع در افغانستان برای آموزش مشورتی و کمک به امنیت ملی افغانستان و نیروهای دفاعی و نهادهای حکومتی می باشد. تعهد مان به افغانستان محکم است. وضعیت امنیتی پر چالش باقی می ماند. با این حال، نیروهای امنیتی دفاع ملی افغانستان به سختی برای تامین امنیت به کشورشان مشغول کار استند و هر گونه پناه گاه امن به دهشت افگنان را رد می کند."

حکومت نرندرا مودی صدراعظم هند تاکید دارد که پاکستان علیه تندروان اسلام گرای کشمیری اقدام کند و می گوید که پاکستان تا هنوز هم به آن گروه ها در بخشی از منطقه کشمیر که تحت اداره کمک فراهم می کند.

پاکستان کمک کردن به هر گونه حملات در آنجا را رد کرده می گوید این کشور با گروه های تندرو به خاطر امنیت خود می جنگد.

XS
SM
MD
LG