لینک های دسترسی

Breaking News

نخسین قاضی زن محکمهٔ عالی پاکستان حلف وفاداری یاد کرد 


نخستین قاضی زن محکمهٔ‌ عالی پاکستان امروز ۲۴ جنوری (چهارم دلو) در حالی حلف وفاداری یاد کرد که از این اقدام در تاریخ قضایی پاکستان که همیشه تحت تسلط مرد‌ان بوده است، تمجید صورت گرفت.

عایشه ملک در مراسمی که در اسلام آباد برگزار شده بود و از طریق رسانه‌ها به گونهٔ زنده نشر شد، سوگند وفاداری یاد کرد.

این زن ۵۵ ساله، یگانه زنی است که در کنار ۱۶ قاضی دیگر محکمهٔ عالی پاکستان که همه مردان اند، ایفای وظیفه می‌کند.

عمران خان، صدر اعظم پاکستان، در یک تویت به خانم ملک منحیث نخستین قاضی محکمهٔ عالی مبارکباد گفت.

خانم ملک در سال ۲۰۱۲ منحیث قاضی در محکمهٔ عالی ایالت پنجاب اشغال وظیفه کرد و روند ارتقای او به محکمهٔ عالی پاکستان به گونهٔ غیرمعمول، مناقشه برانگیز بود.

کمیتهٔ قضایی نه عضوی پاکستان که در مورد ارتقای خانم ملک تصمیم گرفت، سال گذشته ارتقای او را به این سمت رد کرده بود و امسال با پنج رای موافق و چهار رای مخالف آنرا تصویب کرد.

شماری از انجمن‌های وکلا در اعتراض به نامزدی این قاضی گفته اند که این انتخاب بر اساس اصل تجربه و دورهٔ خدمت صورت نگرفته است و تهدید کرده اند که اگر پیشنهاد آنان برای تسوید معیار‌‌های مشخص نامزدی قضات محکمهٔ عالی در نظر گرفته نشود، دست به اعتصاب زده و روند کاری محکمه را تحریم خواهند کرد.

گلزار احمد،‌ قاضی القضات پاکستان پس از انجام مراسم تحلیف به خبرنگاران گفت که خانم ملک شایستهٔ این ارتقا بود.

کرسشن ترنر، کمیشنر عالی بریتانیا برای پاکستان گفت که گماشتن خانم ملک منحیث نخستین قاضی زن در محکمهٔ عالی پاکستان دختران این کشور را ترغیب خواهد کرد که در مقابل آرزو‌های آنان هیچ مانعی وجود ندارد.

عایشه ملک تحصیلات عالی‌اش را در پوهنتون هارورد ایالات متحده فرا گرفته و برای فیصلهٔ سال گذشته‌اش در مورد منع آزمایش بکارت قربانیان تجاوز جنسی مورد تمجید قرار گرفت.

او آزمایش بکارت را اقدام "تحقیر آمیز" خواند که از رهگذر طب عدلی هیچ ارزشی ندارد و فقط به وقار قربانیان زن صدمه وارد می‌کند.

XS
SM
MD
LG