لینک های دسترسی

Breaking News

قریشی: طالبان تصامیم‌شان را خود اتخاذ می‌کنند 


وزیر خارجهٔ پاکستان امروز ۱۹ اپریل (۳۰ حمل) از گروه طالبان خواست تا به تعامل شان در روند صلح افغانستان ادامه دهند. این در حالی است که این گروه قبلاً گفته بود که تا زمان خروج تمام نیروهای بین المللی از افغانستان در هیچ کنفرانس پیرامون صلح افغانستان اشتراک نخواهند کرد.

گروه طالبان این موقف را پس از آن اختیار کرد که ایالات متحده گفت بیرون شدن نیروها از افغانستان تا ماه سپتمبر تکمیل خواهد شد در حالی که بر اساس توافقنامه دوحه این نیروها باید تا اول ماه می افغانستان را ترک می‌کردند.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجهٔ پاکستان در مصاحبه‌ای با‌ آژانس خبری رویترز گفت: "آنان (طالبان) تصامیم شان را خود اتخاذ می‌کنند، اما ما هر آنچه می‌توانیم برای قانع کردن آنان انجام خواهیم داد که دخیل ماندن آنان به نفع ملی شان است."

این دپلومات پاکستانی گفت که طالبان در هدف شان به خروج نیروهای خارجی موفق شدند و اکنون باید به ضرب الاجل ۱۱ سپتمبر انعطاف نشان دهند.

برخی از منابع به رویترز گفته اند که پاکستان بر گروه طالبان فشار آورده است تا به مذاکره حاضر شود.

اما آقای قریشی گفت که او هیچ تماسی با گروه طالبان ندارد.

پاکستان مذاکرات امریکا با طالبان را در دوحه تسهیل کرد و این نشان دهندهٔ نفوذ گستردهٔ این کشور بر طالبان است.

بر اساس معلومات مقامات افغان و امریکایی، گروه طالبان در پاکستان پناهگاه دارد و استخبارات این کشور از این گروه حمایت می‌کند. اما پاکستان این اتهامات را رد می‌کند.

وزیر خارجهٔ پاکستان گفت که اگر روند صلح در بن‌بست باقی بماند، افغانستان را به جنگ داخلی سوق خواهد داد و سبب مهاجر شدن افغان‌ها خواهد شد.

این در حالی است که دیروز محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان از پاکستان خواست تا بین دوستی و دشمنی با افغانستان، یکی را برگزیند.

او افزود که زمان آن فرارسیده است که گروه طالبان و پاکستان از میان توسل به هرج و مرج و مبدل شدن به یک جانب با اعتبار بین المللی، یکی را انتخاب کنند.

XS
SM
MD
LG