لینک های دسترسی

Breaking News

نظامیان پاکستانی بر یک مدرسه در کویته یورش بردند


تا کنون انگیزۀ این اقدام بی پیشینۀ نیروهای امنیتی پاکستان مشخص نشده است

نیروهای امنیتی پاکستان روز شنبه با یورش بر یک مدرسه در شهر کویتۀ آن کشور، حدود ۱۰۰ طالب افغان این مدرسه را به ظن ارتباط با گروه‌های دهشت افگن بازداشت کرده‌اند.

انور الحق کاکر سخنگوی ادارۀ ایالتی بلوچستان به صدای امریکا گفت که بازداشت شده‌گان هیچ گونه سند هویت ندارند. او افزود که از این مدرسه که به نام عبدالله بن زبیر مسما است، "کتاب‌های نامطلوب" نیز ضبط شده است.

تا کنون انگیزۀ اصلی حملۀ ناگهانی نظامیان پاکستانی بر این مدرسه مشخص نشده است، اما این محله به خاطر حضور تندروان وابسته به گروه های ممنوعه به شمول طالبان افغان مشهور است.

مقام‌های افغان از دیر زمان پافشاری دارند که شورشگری طالبان از سوی شورای کویته رهبری می شود و همواره پاکستان را به قطع حمایت از تندروان و اقدام عملی بر ضد آنان زیر فشار گرفته اند.

مقام‌های پاکستانی با وصف کشته شدن ملا اختر محمد منصور رهبر پیشین طالبان در قلمرو پاکستان، حمایت از دهشت افگنان را رد می‌کند، اما حضور جنگجویان شورشی را در میان صدها هزار مهاجر افغان مقیم آن کشور، تصدیق می‌کند.

همزمان با این رویداد، وزیر داخلۀ ایالت بلوچستان روز شنبه از دستگیری شش تن از عمال القاعده و داعش در ساحۀ دورافتادۀ نوشکی در نزدیکی مرز میان افغانستان و پاکستان خبر داد.

مقام‌های پاکستانی همچنان در این اواخر با اعمال فشار بیشتر بر مهاجران افغان که بدون اسناد و مدارک قانونی اقامت در ایالت‌های بلوچستان و خیبرپشتونخواه زنده‌گی می‌کنند، صدها تن آنان را بازداشت کرده و جبراً به افغانستان عودت داده اند.

در تازه ترین مورد، یک مقام ایالتی بلوچستان امروز اعلام کرد که ۳۲۸ تن از شهروندان افغان را که بدون سند اقامت و جواز مصروف کار در کویته بودند، بازداشت کرده اند.

  • 16x9 Image

    نجیب‌الله احمدیار

    نجیب‌الله احمدیار کار با رسانه‌ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی و دیجیتلی کار می‌کند. 

XS
SM
MD
LG