لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: آتش‌بس در صدر آجندای پیشنهادی ما قرار دارد


رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان می‌گوید که مشوره‌ها در مورد آجندای پیشنهادی مذاکرت تیم جمهوری اسلامی افغانستان آغاز شده که در صدر آن برقراری آتش‌بس است.

عبدالله عبدالله، روز پنجشنبه ۱۷ دسمبر (۲۷ قوس) گفت که هنوز هم پرسش‌های مردم در مورد گفتگوهای صلح و آجندای این روند حل نشده؛ اما بیشتر خواست‌های آنها در آجندای جمهوری اسلامی افغانستان جا داده شده است.

آقای عبدالله در همایش "ترویج مشارکت زنان در روند صلح" گفت که حقوق شهروندان، دستاوردهای مردم، مشارکت زنان، مردم‌سالاری، انتخابات، حقوق بشر همه شامل آجندای جانب افغانستان است.

آقای عبدالله تاکید کرد: "مساله بسیار مهم که آتش‌بس است یا کاهش خشونت به حد قابل ملاحظه، این در صدر آجندا قرار دارد".

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان افزود که روند صلح این کشور به مرحله‌ای ویژه رسیده است و برای حکومت آغاز مذاکرات مهم بود.

از سویی هم، معصوم ستانکزی، رییس هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان با نشر تویتی از آغاز روند مشورتی با رهبری حکومت، شورای عالی مصالحه ملی، بزرگان سیاسی و اقشار مختلف جامعۀ افغانستان خبر داد.

به باور آقای ستانکزی، مشوره‌های "نیک" رهگشای صلح و ختم جنگ در افغانستان خواهد بود.

با این حال، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گفته است که سازمان‌دهی پروسۀ صلح افغانستان باید به گونه‌ای باشد که دستاوردهای دو دهۀ پسین کشور حفظ گردد، خشونت‌ها و جنگ خاتمه یابد و ثبات سیاسی پایدار در افغانستان به میان آید.

دفتر مطبوعاتی آقای دانش با نشر اعلامیه‌ای گفته است: "در روند گفتگو‌های صلح اگر به این موارد توجه جدی صورت نگیرد، ممکن است افغانستان به گذشته برگردد و این چیزی نیست که به خیر و صلاح مردم افغانستان باشد".

این در حالی است که هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان قرار است پس از رایزنی در مورد آجندای مذاکرات صلح، مرحلۀ دوم مذاکرات را در پنجم جنوری با طالبان آغاز کند.

رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان تاکید کرد که نباید آغاز مرحلۀ دوم مذاکرات، تاخیر داشته باشد.

XS
SM
MD
LG