لینک های دسترسی

Breaking News

یوناما: تلاش‌های صلح افغانستان نباید با کندی مواجه شود


نمایندۀ ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان، سفرش به دوحه و گفتگو با هیات‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان را به پایان رساند و بر تدام تلاش‌ها تاکید کرده است.

دفتر هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) گفته است که دیبرا لاینز در این سفر، در مورد بهترین راه پیشبرد و تقویت و ایجاد انگیزه در مذاکرات صلح افغانستان چندین جلسه مشورتی را با جوانب و شرکای بین‌المللی انجام داده است.

در اعلامیه‌ای یوناما که امروز پنجشنبه ۲۲ اپریل (دوم ثور) نشر شد، آمده است: "در کار حمایت از مذاکرات صلح افغانستان تاملی صورت نخواهد گرفت. سازمان ملل متحد به مشوره‌های خود با نمایندگان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان برای حفظ تمرکز بر تلاش‌های صلح و مسیر دستیابی به یک توافق صلح عادلانه و با دوام ادامه می‌دهد."

از دید سازمان ملل متحد تعویق کنفرانس استانبول فرصت دیگری را برای احزاب و جوانب دخیل در منازعۀ افغانستان فراهم می‌کند تا پیشرفت را در مذاکرات دوحه نشان دهند.

یوناما تاکید کرده است که تلاش‌های دستیابی به صلح افغانستان نباید با کندی مواجه شود.

سازمان ملل متحد گفته است که اقدامات خود را در حمایت از صلح و پایان جنگ افغانستان افزایش خواهد داد.

نشست استانبول در ارتباط به صلح افغانستان که قرار بود با حضور نمایندگان حکومت افغانستان، طالبان، کشورهای منطقه، ایالات متحده و برخی کشورهای دیگر به تاریخ ۲۴ اپریل برگزار شود، تا پس از عید فطر به تعویق افتاد.

ایالات متحده، سازمان ملل متحد و ترکیه، میزبانان این نشست در مورد تعویق این نشست معلومات ارایه نکرده اند، اما روز گذشته سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح افغانستان که آماده نبودن طالبان و طفره رفتن آن گروه سبب تاخیر برگزاری این نشست شده است.

XS
SM
MD
LG