لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: رهبران سیاسی افغان باید در گفتگوهای صلح متحد شوند


رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان می‌گوید که رهبران سیاسی افغان باید به منظور حمایت از مذاکرات صلح در برابر طالبان متحد شوند و یا هم پس از خروح نظامیان خارجی از افغانستان منتظر یک جنگ "تلخ" باشند.

عبدالله عبدالله روز گذشته اول می (۱۱ ثور) در مصاحبه‌ای با آژانس خبری اسوشیتد پرس گفت که اکنون وقت متحدشدن رهبران سیاسی در مساله صلح فرارسیده است.

او تهدید گونه گفته است که اگر برای حمایت از صلح سیاست‌گران افغان متحد نشوند، تاریخ در مورد وضعیت و ناامیدی میلیون‌ها نفر به سختی قضاوت خواهد کرد.

همچنان عبدالله عبدالله گفته است که بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان مشکلاتی به بار خواهد آورد، اما تاکید کرده است که تمام توجه باید به تامین صلح معطوف شود.

او تمرکز حکومت افغانستان و طالبان را بر صلح مفید عنوان کرده و یک بار دیگر خطاب به این گروه گفت که تمامی خواست‌ها و توقعات شان را در میز مذاکره مطرح کند: "ما (حکومت افغانستان) برای بحث در مورد آن آماده ایم."

رییس شورای مصالحۀ ملی افغانستان همچنان گفته است که طالبان با زور و جنگ نمی‌توانند موفق شوند چون به گفتۀ او کشورهای همسایه نیز رسیدن به قدرت از طریق زور را حمایت نمی‌کنند.

او اضافه کرد: "یک توافق گسترده و همه‌جانبۀ صلح چیزی است که همه بر آن باور دارند...خدا ناخواسته اگر به صلح نرسیم، البته هیچ کسی تاریخ معاصر کشور را فراموش نخواهد کرد."

این در حالی است که روز گذشته بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان به گونۀ رسمی آغاز شد.

از سویی هم محمداشرف غنی، رییس جمهور افغانستان به منظور تقویت اجماع ملی و سیاسی برای رسیدن به صلح، با محمد محقق، عزیزالله دین محمد، سران سیاسی و جهادی و محمد اسماعیل غضنفر، تاجر ملی دیدار کرده است.

XS
SM
MD
LG