لینک های دسترسی

Breaking News

گزارش وزارت دفاع امریکا از وخیم بودن اوضاع در افغانستان


تعمیر وزارت دفاع امریکا

بر اساس یک گزارش جدید وزارت دفاع امریکا که به کانگرس آن کشور ارسال شده است، خشونت در افغانستان در حال افزایش است. گزارش میگوید طالبان با کاهش نقش نظامی امریکا در افغانستان، جسورتر شده و به احتمال زیاد سعی میکنند با ستراتیژی حملات سال ۲۰۱۵ خود، موقعیت مناسبی را برای خود ایجاد کنند.

در گزارش آمده است که میزان حملات موثر تندروان در سال جاری ازدیاد یافته و منجر به افزایش تلفات نیروهای امنیتی افغان شده است. گزارش همچنان حاکی است، باوجودیکه نیروهای افغان رغبت خود را به جنگیدن بروز داده و از اشتباهات میدان جنگ درس گرفته اند، مقاومت و انعطاف پذیری طالبان وضعیت امنیتی را در مناطق کلیدی کشور شکنند ساخته و اوضاع سایر ساحات را بدتر ساخته اند.

آخرین گزارش وزارت دفاع امریکا در ارتباط به مساعی جنگی در افغانستان حاکی است که انتقال نقش ایالات متحده از عملیات جنگی مستقیم به آموزش و مشوره، باعث افزایش حملات طالبان شده است. ایالات متحده در حال حاضر حدود ۹۸۰۰ سرباز در افغانستان دارد که شماری از آنها در عملیات های ضد دهشت افگنی نیز دخیل میباشند.

در گزارش آمده است که انعطاف پذیری طالبان به عنوان یک تهدید پایدار به ایالات متحده، به قوای ائتلاف، نیروهای افغان، و همچنین مردم افغانستان، پا بر جا است.

گزارش می افزاید القاعده که زمانی از افغانستان به عنوان یک پایگاه استفاده میکرد و حملات ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱ علیه امریکا را در آن طرح ریزی کرده بود، حضور پایداری در شرق و شمال شرق افغانستان دارد و هنوز هم تهدیدی برای ایالات متحده محسوب میشود. گزارش از اینکه به چه تعداد جنگ جویان القاعده در افغانستان حضور دارند، چیزی نگفته است.

بر اساس این گزارش، امنیت افغانستان از جانب شماری از شبکه های تندرو و افراط گرا، به شمول طالبان، شبکه حقانی، و تا حدی القاعده و جنگ جویان مرتبط به گروه دولت اسلامی، تحت تهدید قرار دارد. گزارش میگوید طالبان و گروه های مرتبط به داعش آزادانه برای ایجاد یک محل امن، در افغانستان با هم می جنگند.

جنرال جان کمپبل، قوماندان ارشد امریکا در افغانستان، طی مصاحبه ای با اسوشیتد پرس گفت که جنگجویان خارجی از سوریه و عراق که از گروه دولت اسلامی حمایت میکنند، سعی دارند پایگاهی را برای خود در شهر جلال آباد نیز ایجاد کنند.

کمپبل گفت شواهدی وجود دارد که این حامیان داعش در ولایت ننگرهار در تلاش برقراری ارتباطات با رهبری آن گروه در سوریه و عراق استند.

بزرگترین ناکامی نیرو های افغان در طول دوره پوشش این گزارش وزارت دفاع امریکا، تسخیر کوتاه مدت شهر کندز توسط طالبان بود، که در آن رویداد، نیرو های افغان به طور ناگهانی در اواخر ماه سپتمبر این شهر را رها کردند، اما چند روز بعد آن، به کمک نظامی امریکا دوباره کنترول کندز را در دست گرفتند.

در جریان جنگ برای کنترول دوباره کندز یک جت جنگی امریکا چندین بار یک شفاخانه را که توسط داکتران بدون سرحد اداره میشد، هدف قرار داد. در این حمله۴۲ مریض و تعدادی دیگر کشته شد. اردوی ایالات متحده میگوید این حمله به خاطر اشتباهات تخنیکی نظامیان و شرایط دیگر صورت گرفته بود.

گزارش وزارت دفاع امریکا در مورد وضعیت امنیتی افغانستان میگوید باوجود تشدید حملات طالبان، حکومت افغانستان کنترول تمام شهر ها و مناطق پر نفوس را در اختیار داشته و در تلاش است تا مانع پیشرفت های ستراتیژیک طالبان در آن کشور شود.

گزارش میگوید کمبود در بخش رهبری، توانمند سازی، تدارکات، تداوم و ظرفیت دروزارتخانه، هنوز هم در اردوی ملی افغانستان وجود دارد.

وزارت دفاع امریکا به کانگرس آن کشور گزارش داد که طرح های برای کشانیدن نیرو های امنیتی افغانستان به سمت یک استراتژی تهاجمی گرا در عملیات های که بر اساس استخبارات انجام میشود، روی دست است. اما تا حال، این مساعی مورد توجه اندکی اردوی افغانستان و رهبری ولایتی قرار گرفته است.

  • 16x9 Image

    ژیلا سمیعی - واشنگتن

    گوینده، مجری و تهیه کننده پیشین در رادیو کابل که بیشتر از ده سال است در بخش دری رادیو آشنا صدای امریکا، ایفای وظیفه می کند.

XS
SM
MD
LG