لینک های دسترسی

Breaking News

هشتمین دور کمپاین واکسین پولیو در سراسر افغانستان آغاز شد


جریان کمپاین واکسیناسیون پولیو، جنوری ۲۰۲۲
جریان کمپاین واکسیناسیون پولیو، جنوری ۲۰۲۲

وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان از آغاز دور جدید کمپاین واکسین پولیو در سراسر افغانستان خبر داده و گفته است که در این کمپاین ۹.۹ میلیون کودک زیر سن پنج سال واکسین خواهند شد.

این وزارت روز دوشنبه ۱۹ (۲۸ سنبله) در خبرنامه‌ای گفت که این کمپاین به همکاری نهادهای بین‌المللی در تمام ولایات این کشور آغاز شده و قرار است که تا چهار روز دیگر ادامه یابد.

در خبرنامه‌ آمده است: "این هشتمین دور کمپاین واکسین پولیو در سال روان میلادی در افغانستان می‌باشد که بیش از این، شش دور کمپاین سرتاسری و یک دور کمپاین فرعی به صورت موفقانه تطبیق گردیده است که پیامد خوبی را در کنترول گردش ویروس وحشی پولیو داشته است."

وزارت صحت حکومت طالبان همچنان گفته است که در حال حاضر، افغانستان نسبت به هر زمان دیگر به محو بیماری پولیو نزدیک‌تر شده است.

به گفتۀ این وزارت از آغاز سال جاری میلادی تا کنون، دو واقعۀ مثبت پولیو در ولایات پکتیکا و کنر به ثبت رسیده که در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش قابل ملاحظۀ را نشان می‌دهد. وزارت صحت دربارۀ تازه‌ترین واقعۀ مثبت پولیو که در ولایت کنر به ثبت رسیده معلومات بیشتر نداده است.

قلندر عباد، سرپرست این وزارت گفته است که محو پولیو، یکی از برنامه‌های مهم وزارت صحت است و ابراز امیدواری کرده است که در جریان یک سال گذشته، دسترسی کارکنان صحی به تمام ساحات افغانستان بهبود یافته است.

آقای عباد افزوده است: "نیاز به تلاش‌های بیشتر وجود دارد تا مردم و بزرگان جامعه با کارکنان برنامه محو پولیو همکاری بیشتر نمایند و تمام اطفال زیر سن پنج سال در جریان کمپاین‌ها، واکسین و وقایه شوند و بستر نامیمون این مرض برای همیش از کشور برچیده شود."

افغانستان و پاکستان دو کشور در جهان است که بیماری پولیو هنوز هم از کودکان قربانی می‌گیرد. پاکستان در سال ۲۰۲۱ میلادی فقط یک مورد مثبت پولیو را گزارش داد، اما در سال جاری، تاکنون ۱۷ واقعۀ مثبت پولیو در آن کشور گزارش شده است.

وزارت صحت حکومت طالبان در حالی از آغاز دور جدید کمپاین پولیو در سراسر افغانستان خبر داده است که هفتۀ گذشته سازمان جهانی صحت گفته بود که از اگست سال ۲۰۲۱ به این طرف، بیش از ۸۶.۷ میلیون دوز واکسین پولیو به کودکان افغان تطبیق شده است.

این سازمان به تاریخ ۱۴ سپتمبر (۲۳ سنبله) گفت که این تعداد واکسین را بیش از، نه میلیون کودک در جریان هشت کمپاین واکسیناسیون در سراسر افغانستان دریافت کرده اند. بر اساس معلومات این سازمان، در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۵۶ مورد پولیو در این کشور ثبت شده بود و همچنان این آمار در سال ۲۰۲۱ به چهار مورد کاهش یافت.

XS
SM
MD
LG